"Uwolnić potencjał uczniów..."

  • Pasowanie na PRZEDSZKOLAKA

  • 25 listopada- DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

    Dzień Pluszowego Misia obchodzimy w listopadzie. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa. Kiedy dokładnie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia i w jaki sposób się go celebruje?

    Kiedy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia?

    Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.


    Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki

    Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

    Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.


    Pluszowy miś – bohater bajek i filmów

    Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.
    Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.


    Jak obchodzimy Dzień Pluszowego Misia?

    Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony na całym świecie. Są miejsca, w których ten dzień jest wyjątkowo celebrowany i są to przede wszystkim żłobki, przedszkola, szkoła, szpital. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się dzieci, 25 listopada następuje prawdziwa celebracja tego sympatycznego święta.

    Z okazji Dnia Pluszowego Misia organizowane są uroczystości i występy, wiele szkół przeprowadza konkursy związane z tą zabawką, biblioteki organizują publiczne czytanie książek o pluszowym misiu, a dzieci tego dnia mogą przynosić ze sobą do przedszkola swoje ulubione pluszaki. Święto ma wymiar również symboliczny.

    Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje do przeprowadzania w tym dniu wielu akcji dobroczynnych np. zbiórek zabawek na rzecz potrzebujących dzieci.

    I jak tu nie świętować tak wyjątkowego dnia?


  • V Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania

    Weronika K.- uczennica klasy VIII- w piątek- 22 listopada 2019r.-

    godnie reprezentowała naszą szkołę podczas

    V Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania.

    Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Olecku.

    Zadaniem Weroniki było przygotowanie i odczytanie przed komisją wybranego fragmentu utworu na temat

    związany z przyjaźnią.

    II etap polegał na zaprezentowaniu wylosowanego przez organizatora fragmentu prozy.

    Uczennica zaprezentowała fragment "Małego Księcia" oraz fr. "Kolumbowie. Rocznik 20."Romana Bratnego.

    Serdecznie gratulujemy wrażliwości na piękno słowa .

    SD

     

  • Wizyta uczniów klasy VIII w Muzeum Historycznym w Ełku

       21 listpoada 2019 r. klasa VIII wraz z wychowawczynią udała się do Muzeum Historycznego w Ełku w celu utrwalenia zdobytych podczas lekcji historii wiadomości związanych z naszą drogą  do niepodległości. Na miejscu czekał na nas wykładowca, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o tym, ile przeszliśmy, zanim w 1918 roku odzyskaliśmy upragnioną wolność.

       W wyniku zaborów państwo polskie zostało wymazane z mapy Europy. Pomimo licznych powstań, nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości. Dopiero światowy konflikt, w którym wzięły udział wszystkie mocarstwa zaborcze stał się szansą na niepodległość. Podczas zajęć zostały poruszone podstawowe zagadnienia na temat zaborów oraz drogi do niepodległości  w 1918 roku.  To była niezwykła lekcja historii.

       Zajęcia w muzeum zakończyły się obejrzeniem wystawy Lalek  zatytułowanej "Ja nie mam co na siebie włożyć. Moda XIV- XIX wieku " oraz zwiedzaniem ekspozycji na terenie Muzeum.

     

    SD

  • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     

    Dnia 21 listopada 2019r., w czwartek w naszej szkole obchodziliśmy

    Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

    Z tej okazji Samorząd Uczniowski postanowił wręczyć wszystkim dzieciom, nauczycielom
    i pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane wesołe minki.

    Dziewczyny z Samorządu wykonały gazetkę szkolną, na której pojawiły się tematyczne hasła przypominające o potrzebie codziennego uśmiechania się, obdarowywania innych ciepłymi słowami i przyjaznymi gestami. Dominującym kolorem tego dnia był żółty, dlatego wiele osób ubrało żółte koszulki lub miało przy sobie jakiś żółty element. Każdy, kto chciał przekazać komuś jakieś dobre słowo, mógł oderwać sobie specjalną karteczkę np. „Lubię Cię”
    i podarować wybranej osobie. Od początku tygodnia funkcjonowała też życzliwa poczta. Każdy, kto chciał przygotować komuś miłą niespodziankę, mógł wrzucić do skrzynki liścik
    z serdecznymi życzeniami i pozdrowieniami.

    RK

     

  • XI Powiatowy Quiz Wiedzy o Tytoniu

     

    Rozstrzygnięto XI Powiatowy Quiz Wiedzy o Tytoniu realizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia w roku 2019

             Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Olecku – Promocja Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej rozstrzygnęła XI Powiatowy Quiz Wiedzy o Tytoniu realizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia w roku 2019.

    Jury konkursu wyłoniło:

    • 17 quizów, które otrzymały 10 pkt./10 pkt. możliwych do otrzymania,
    • 84 quizy, które otrzymały 9 pkt./10 pkt. możliwych do otrzymania,
    • 30 quizów, które otrzymały 8 pkt./10 pkt. możliwych do otrzymania,
    • 15 quizów, które otrzymały 7 pkt./10 pkt. możliwych do otrzymania,
    • 3 quizy, które otrzymały 6 pkt./10 pkt. możliwych do otrzymania,
    • 2 quizy, które otrzymały 5 pkt./10 pkt. możliwych do otrzymania,
    • 1 quiz, który otrzymał 3 pkt./10 pkt. możliwych do otrzymania,
    • 11 quizów, które nie spełniły wymagań regulaminowych

    Z naszej szkoły nagrodzeni :

    Amelia W.

    Damian Dz.

     

    Gratulujemy nagrodzonym

  • 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

    We wtorek,12 listopada, nasza szkoła uroczyście obchodziła 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły wspólnie świętowali ten szczególny i radosny dzień.

    11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Nasi uczniowie także pamiętali o tej ważnej dacie w historii naszego kraju i uroczyście obchodzili Święto Niepodległości.

    Na początku uroczystości wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy.
    Następnie przedstawiciele klasy VIII zaprezentowali montaż słowo - muzyczny odnoszący się do najważniejszych wydarzeń oraz postaci związanych z odzyskaniem niepodległości. Na zakończenie apelu zaśpiewano pieśń „Ojczyzno ma” mówiącą o tym, czym dla każdego z nas jest ojczyzna, przypominającą jej burzliwą historię i walkę Polaków o odzyskanie upragnionej wolności.

    8 listopada społeczność naszej szkoły wspólnie odśpiewała hymn narodowy, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji: „Szkoła do hymnu”, by wspólnie z milionami uczniów w całej Polsce, a także poza jej granicami, punktualnie o 11.11 odśpiewać 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

     

    S.D.

     

     

  • Mamy Niepodległą

  • Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

    W dniu 14 listopada 2019r. o godz. 11:00 w budynku Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate" w Olecku odbędą obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Wydarzenie to ma na celu zwiększenie świadomości na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia tej choroby oraz szerzenia wiedzy na temat powikłań związanych z cukrzycą.

  • Dzień Postaci z Bajek

       Dnia 4 listopada 2019r. w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy

    Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 

    Tego dnia szkoła zamieniła się w bajkową krainę. W rytm piosenki z Akademii Pana Kleksa "Witajcie w naszej bajce", każdy zaprezentował swoje bajkowe przebranie. Na szkolnym holu można było spotkać, m.in.  kolorowe baśniowe motylki, Czerwonego Kapturka i babcię, Spidermanów, Królową Śniegu, czarne kotki, jednorożce, czarownice, dzielnego żółwia ninję, Osiołka, Smerfetkę, ogrzycę Fionę, myszkę Miki czy Pippi Pończoszankę. Nad „bezpieczeństwem czuwał” kowboj Lucky Luke, gdy nieoczekiwanie zjawił się złowrogi Pirat.

    Uczniowie przebrani za swoje ulubione  postacie wzięli udział w następujących zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały cytat z książki i układały wspólnie puzzle przedstawiające bohaterów bajek. Uczniowie pomogli również Kopciuszkowi jak najszybciej oddzielić ziarna fasoli od grochu. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie poradziły sobie z zadaniami.

    Na zakończenie wszyscy uczniowie udekorowani pamiątkowymi medalami zrobili wspólne zdjęcie.

    Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

     RK

  • Spotkanie z przedstawicielem Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami „Eko-MAZURY”

  • Szkoła do hymnu

     11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.    Tak jak w ubiegłym roku nasza szkoła włącza się do akcji „Szkoła do hymnu”.

    W piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11 organizujemy wspólne śpiewanie4-zwrotkowego hymnu narodowego.


  • Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

    21 października 2019 roku w szkolnej bibliotece odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Spośród ósmej oraz trzeciej klasy wyłoniono następujące kandydatki: Katarzyna Dz., Amelia W., Karolina S., Weronika K., Zuzanna Sz., które ubiegały się o funkcje przewodniczącej, zastępcy oraz skarbnika.

    Wyniki głosowania:

    przewodnicząca – Weronika K.,

    zastępca- Amelia W.,

    skarbnik- Katarzyna Dz.

    Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została pani Roksana K.

    Nad przebiegiem szkolnego referendum czuwała Pani Grażyna i Roksana wraz powołana komisją (Julia Dz. – przewodnicząca, Pola P.- członek, Amelia B.- mąż zaufania).

    Serdecznie GRATULUJEMY!

     

                                                                                                                                                            RK

     

     

  • Plener ekologiczny

    Dzisiejszy plener ekologiczny w Kijewie (Gmina Olecko) obfitował w ogrom dobrej zabawy i znakomitej, pozytywnej rywalizacji. 🤠 Wyderzenie zorganizowało Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami „Eko-MAZURY” Sp. z o.o. i Urząd Miejski w Olecku. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kijewie za gościnność, otwartość i zaangażowanie!🌍♻️👍🏻

    https://www.facebook.com/PADC.co/photos/pcb.3009717265722326/3009717039055682/?type=3&theater

     

  • Zaproszenie na plener ekologiczny

    ZAPROSZENIE

    W ramach kampanii edukacyjnej organizowanej przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami

    „Eko-MAZURY” Sp. z o.o. i Gminę Olecko

     serdecznie zapraszamy do udziału w plenerze ekologicznym,

    który odbędzie się przy Szkole Podstawowej w Kijewie,

    w niedzielę 20 października 2019 roku w godzinach 10:00 -13:00.

    W ramach gier, zabaw i konkursów będziemy mieli dla dzieci i młodzieży mnóstwo nagród w postaci wysokiej

    jakości artykułów szkolnych (linijki elastyczne, zestawy geometryczne, plasteliny, zestawy kredek i flamastrów itp.), ale także bardzo atrakcyjne nagrody niespodzianki.

    Serdecznie zapraszamy

  • STRATEGIA ROZWOJU OŚWIATY

    Czy zmiany w Oleckich szkołach są potrzebne? Zabierz głos w dyskusji!

     

    Ruszają prace nad strategią rozwoju oświaty, która powstanie na najbliższych 5 lat.

    5. listopada o godzinie 16.00 w Urzędzie Miejskim w Olecku (Plac Wolności 3, III piętro, sala konferencyjna) odbędzie się pierwsze, otwarte  spotkanie.

    Będziemy pracować w zespołach. Wspólnie określimy  problemy i znajdziemy najlepsze rozwiązania. Jesteś rodzicem? Nauczycielem? Masz swoje zdanie na temat oświaty? Przyjdź. Twój głos ma znaczenie.

     

    Wspólnie zastanowimy się nad tym:

    • Jakie są problemy w oleckich szkołach?
    • Jakie potrzeby?
    • Jakie są najważniejsze priorytety oświaty?
    • Jak zrealizować zamierzone cele?

    Przyjdź! Czekamy na twoją opinię.

     

  • XXVIII OLECKIE OTWARTE BIEGI


    KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY

    XXVIII OLECKIE OTWARTE BIEGI

    DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

    19.10.2019r. (sobota), godz. 10:00

    Stadion Miejski w Olecku.


    Cel:

    - popularyzacja biegów wśród dzieci i młodzieży;

    - aktywizacja do ruchu poprzez biegi dla wszystkich mieszkańców Gminy Olecko;

    Organizatorzy:

    - Urząd Miejski w Olecku;

    - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olecku;


    Termin i miejsce:

    19.10.2019r. (sobota), godz. 10.00. Stadion Miejski MOSiR w Olecku.

    Listy ze szkół ze zgłoszeniami zawodników na dany bieg należy dostarczyć do Recepcji Hali Lega -  MOSiR Olecko, ul. Park 1 do 17.10.2019r. (wg wzoru).


    Kategorie biegów oraz dystanse:

    1. Przedszkola, Oddziały Przedszkolne, Szkoły Podstawowe, Szkoły Ponadpodstawowe:

    - (rocznik 2016-2015) - dziewczęta i chłopcy - 100m;

    - (rocznik 2014-2013) - dziewczęta i chłopcy - 200m;

    - (rocznik 2012-2011) – dziewczęta - 300m, chłopcy - 300m;

    - (rocznik 2010-2009) – dziewczęta - 400m, chłopcy - 400m;

    - (rocznik 2008-2007) – dziewczęta - 600m, chłopcy - 800m;

    - (rocznik 2006-2005) – dziewczęta – 800m, chłopcy – 1000m;

    - (rocznik 2004-2000) – dziewczęta – 1000m, chłopcy - 1500m;

    2. Bieg otwarty (dla wszystkich chętnych – osobno kobiety i mężczyźni) – 3000m;


    Warunki uczestnictwa:

    - w imprezie mogą uczestniczyć wszyscy bez względu na wiek;

    - w biegach mogą uczestniczyć osoby posiadające aktualne badania lekarskie;

    - uczestników biegów obowiązuje strój sportowy, w tym obuwie bez kolców;


    Nagrody:

    Pierwszych trzech zawodników w każdej kategorii biegowej otrzyma pamiątkowe medale i dyplomy;


    Uwagi:

    - organizatorzy nie odpowiadają za rzeczy zaginione podczas zawodów;

    - ubezpieczenie zawodników we własnym zakresie;

    - wyprowadzenie zawodników do danego biegu – 10 minut przed biegiem przez bramkę pod sosną, obok budynku spikera;

    - dekoracja zwycięzców odbędzie się 20 minut po każdym biegu.



    Organizatorzy


    KAŻDA SZKOŁA ZOBOWIĄZANA JEST DOSTARCZYĆ LISTY STARTOWE wg WZORU oraz ZAOPATRZYĆ SWOICH UCZNIÓW PRZED KAŻDYM BIEGIEM W INDYWIDUALNE KARTY STARTOWE wg WZORU

     XXVIII_Oleckie_Biegi-komunikat_organizacyjny.odt​​​​​​​




  • Dzień Edukacji Narodowej

    14 października – Dzień Edukacji Narodowej

     

    10 października 2019r. obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Kijewie Dzień Edukacji Narodowej.

    Uczniowie przygotowali część artystyczną i wręczyli upominki

    Radzie Pedagogicznej i Pracownikom Szkoły.

    Życzymy zdrowia, szczęścia w życiu osobistym i satysfakcji z pracy z dziećmi.

    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dziękujemy wszystkim Nauczycielom i Pracownikom

    za trud wkładany w kształcenie i wychowywanie naszych dzieci oraz zaangażowanie w pracy

    na rzecz naszej społeczności.

                                                                                                                                                        RK

  • ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z ELEKTRONICZNYMI PAPIEROSAMI

    Szanowni Państwo!!!

    W załączeniu  INFORMACJA PRZYGOTOWANA PRZEZ GŁÓWNEGO

    INSPEKTORA SANITARNEGO PRZY WSPÓŁPRACY Z MINISTERSTWEM EDUKACJI

    NARODOWEJ NA TEMAT POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH Z

    ELEKTRONICZNYMI PAPIEROSAMI.

    Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów,

    którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że

    e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i

    wpływają negatywnie na zdrowie.

    E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej

    szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie

    atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym

    eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy,

    jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też

    w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w

    przyszłości.

  • NOC BIBLIOTEK 2019

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Kijewie
    Kijewo 29, 19-404 Wieliczki
  • +48 (87) 523 04 60

Galeria zdjęć