Dąb Pamięci

6 maja 2011 roku w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie odbyła się uroczystość posadzenia jednego z 21 857 Dębów Pamięci w ramach trwającego od 2008 roku programu Katyń… ocalić od zapomnienia. Drzewo zostało posadzone jako symbol „żywego pomnika”, który ma upamiętniać konkretną osobę zamordowaną na rozkaz Stalina przez NKWD.

Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie, podobnie jak inne szkoły gminy Olecko, uczestnicząc w akcji lokalnej społeczności, przystąpiło do Programu jako partner. Zgodnie z otrzymanym certyfikatem nr 2738/13133/WE/2010, posadziło Dąb Pamięci dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej, Antoniego Piotrowskiego, syna Jakuba, urodzonego w Wilnie 1907 roku, zamordowanego przez NKWD w Twerze w kwietniu 1940 roku strzałem w tył głowy.

Jedną z idei sadzenia Dębów Pamięci jest integracja środowisk szkolnych, samorządowych i społeczności lokalnych, poprzez podjęcie wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży w poczuciu przynależności do narodu i państwa, między innymi dzięki zaszczepieniu młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnej osoby.

Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania ofiary zbrodni katyńskiej, Antoniego Piotrowskiego,  była zarówno dla uczniów jak i nauczycieli oraz przybyłych gości niezwykłą i wyjątkowo poruszającą lekcją historii, która nie pozwoli, by pamięć o zamordowanych na nieludzkiej ziemi  przedstawicielach polskiej elity przywódczej wygasła w pokoleniach polskiego narodu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości w Albumie fotograficznym na naszej stronie!