Prezentacja Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w gminie Olecko - rezultat projektu z zakresu turystyki realizowanego przez szkoły SP Judziki, SP Gąski, SP nr 2 w Olecku.
Drodzy uczniowie
Przypominamy, że 4 lutego 2018 roku kończą się ferie zimowe. W poniedziałek - 5 lutego- wypoczęci, z nowymi siłami do nauki, a przede wszystkim uśmiechnięci- przychodzimy do szkoły według nowego planu zajęć zamieszczonego w zakładce Rozkład zajęć.
Do zobaczenia.
Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku kieruje informuje o konkursie
pn.” MUKOWISCYDOZA – DWA SKRZYDŁA”.
Celem konkursu jest zwiększenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat genetycznej choroby mukowiscydozy, gdzie ostatnie badania wskazują, że co 25 Polak jest nosicielem
wadliwego genu powodującego chorobę, jak również promocja i rozwój wolontariatu oraz uwrażliwienie młodzieży na drugiego człowieka.
NA ZWYCIĘZCÓW CZEKAJĄ BONY O WARTOŚCI 1000 ZŁ BRUTTO.
NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 16 LUTEGO 2018ROKU.
W załączeniu przesyłamy plakat oraz regulamin konkursu .
Więcej informacji na www.muko.gda.pl
http://muko.gda.pl/konkurs-mukowiscydoza-skrzydla-dla-uczniow/
Konkurs zorganizowany w ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy (24.02-04.03.2018r.) zainicjowanego w Polsce przez Fundację MATIO.
Szanowni Państwo
Dyrektorzy Szkół
Pragnę zaprosić Państwa do udziału w proobronnym TURNIEJU Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI, który zostanie przeprowadzony w dniach 10-11 listopada 2018 r. w Olsztynie.
Celem Turnieju jest dotarcie do wszystkich uczniów naszego województwa. Masowy charakter przedsięwzięcia gwarantuje przypomnienie dzieciom i młodzieży tych bardzo ważnych dla naszego narodu i państwa wydarzeń.
Dla uczniów, którzy będą reprezentować swoje powiaty w zawodach szczebla wojewódzkiego, będzie to lekcja patriotycznego wychowania, połączona z wieloma niespodziankami.
Szczegóły „TURNIEJU” znajdą Państwo w załączonym Regulaminie.
Serdecznie zapraszam do udziału
Krzysztof Marek Nowacki
Warmińsko-Mazurski
Kurator Oświaty
nowy-regulamin-turniej-2017.docx
Szanowni Rodzice, Opiekunowie Uczniowie
Ferie to czas zwiększonej aktywności naszych dzieci, a w związku z tym odpowiedzialności nas - dorosłych za ich bezpieczeństwo, zarówno w miejscu zamieszkania, jak i wtedy, gdy wypoczywają poza domem. Przypominam, aby dzieci nie pozostawały bez opieki.
W związku z powyższym zapraszam chętnych uczniów do udziału w zorganizowanych zajęciach świetlicowych w dniach 22 stycznia - 26 stycznia 2018 roku (od poniedziałku do piątku), w godzinach 9-12.
Teresa Sulima, dyrektor
W dniach 29 listopada i 6 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbył się konkurs realioznawczy z języka rosyjskiego pod nazwą „Rosja wczoraj i dziś”. Konkurs adresowany był do uczniów klas II i III gimnazjum.
W pierwszym etapie uczniowie mieli za zadanie udzielić odpowiedzi na ponad 40 pytań. Dotyczyły one rosyjskich zwyczajów, tradycji, geografii, historii, religii, sztuki, literatury i muzyki. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się następujące osoby:
Dawid Aniszkiewicz - kl. III A
Rafał Gajdek - kl. III B
Daria Zaręba - kl. II A
Julia Truchel – kl. III A
Ich zadaniem było samodzielne przygotowanie i omówienie prezentacji tematu otrzymanego w drodze losowania. Uczestnicy przedstawiali efekty swojej pracy w języku polskim. Konkurs miał na celu sprawdzenie znajomości rosyjskich realiów nie zaś stopnia opanowania języka.
Laureatem został Dawid Aniszkiewicz, uczeń kl. III A. Przygotował on prezentację dotyczącą życia i twórczości wielkiego rosyjskiego poety Aleksandra Siergiejewicza Puszkina. Podczas prezentacji Dawid wyróżnił się dużą pomysłowością i kreatywnością wcielając się w postać poety. Należy przyznać, że w przebraniu był łudząco podobny do omawianej postaci. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Książka „Nie ma jednej Rosji” (cykl reportaży o Rosji Barbary Włodarczyk) trafiła do zwycięzcy. Konkurs przygotowała i zorganizowała nauczycielka języka rosyjskiego – Justyna Dobrzyń.
Justyna Dobrzyń
21 grudnia 2017 roku szkolna grupa teatralna „Akcja” pod kierunkiem Pani Beaty Makarczuk- Jackowskiej oraz pomocy Pani Barbary Zdanewicz przedstawiła społeczności szkolnej jasełka pt. „Dzisiaj w Betlejem.”
Głównym celem uroczystości było przypomnienie i odzwierciedlenie historii Narodzenia Pańskiego. Nie zabrakło aniołów, którzy zwiastowali dobrą nowinę pasterzom, w tę rolę wcieliły się Sara Obiedzińska oraz Julia Barszczewska. Maryję z Józefem, szukających schronienia, odegrali Elwira Gudanowska i Rafał Gajdek. Staruszką dającą schronienie w Betlejem była Ewa Surażyńska. Pasterze (Gabrysia Truchel, Julia Truchel i Roksana Piekielniak), którzy otrzymali dobrą nowinę, wybrali się do Betlejem, aby zobaczyć i bliżej poznać narodzonego Mesjasza (wnuczek Pani Barbry - mały Aleksander; warto wspomnieć, że 5 lat temu malutkiego Jezuska grała Jej wnuczka – Julia). W rolę trzech króli wcieliły się Ewa Surażyńska, Weronika Naruszewicz oraz Martyna Iszkuło.
Podczas Jasełek nie zabrakło oczywiście śpiewania kolęd. Przytulną, świąteczną atmosferę, oprócz bożonarodzeniowych pieśni, wprowadziły poustawiane na parapetach okien świeczki, które dodały ciepła i niepowtarzalnego klimatu uroczystości.
Na koniec wszyscy aktorzy zaśpiewali wspólnie z publicznością kolędy, po czym przemówili wiceburmistrz Olecka, Pani Dyrektor, jak również przewodnicząca Rady Rodziców. Miłą niespodzianką było wręczenie cukierków przez gości.
Daria Zaręba
22- ego listopada 2017 roku my- trzecioklasiści- uczestniczyliśmy w spotkaniu „Stawiam na … pracę – szkolnictwo zawodowe a potrzeby przedsiębiorców”. Miało ono miejsce w Zespole Szkół Technicznych w Olecku, do którego udaliśmy się z wielkimi wypiekami na twarzach. Celem spotkania było przedstawienie potrzeb i kierunków kształcenia zawodowego oraz sytuacji na rynku pracy w powiecie oleckim.
Pracodawcy przedstawili swoje oferty oraz zaprezentowali lokalne firmy. Po wysłuchaniu wielu przedsiębiorców uczniowie ZSL i Z oraz ZST w ciekawy sposób przybliżyli nam swoje oferty kształcenia. Były to godne uwagi przedstawienia oraz prezentacje.
Po pokazach mogliśmy indywidualnie poradzić się i skonsultować z przedstawicielami szkół oraz pracodawcami. Przygotowane przez uczniów ZST stoiska, które demonstrowały kierunki tej szkoły, były chętnie odwiedzane przez gimnazjalistów. Zwróciliśmy uwagę na wiele ofert i na pewno niektórzy z nas z nich skorzystają w najbliższej przyszłości.
Zdjęcia ze spotkania w albumie fotograficznym szkoły. Zapraszamy do ich obejrzenia.
Elwira Gudanowska
Szanowni Państwo
Informujemy, że Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości rozpoczyna w grudniu 2017 r., w całej Polsce, cykl wykładów pod nazwą „Akademia Niepodległości”. Projekt obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021). W czasie spotkań pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Po zakończeniu każdego roku ich uczestnicy otrzymają indeksy lub dyplomy, a na koniec w czerwcu 2021 r. certyfikaty ukończenia całego cyklu.
Akademia Niepodległości – wykłady inauguracyjne w województwie warmińsko-mazurskim
11 grudnia 2017 r.
1. Gietrzwałd – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Kościelna 1, o godz. 18.00
dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, „Socjalistyczna irredenta” oraz „Państwowotwórczy wysiłek przed listopadem 1918 r.”
2. Grajewo – Grajewska Izba Historyczna, ul. Ełcka 30, godz. 17.00
dr Waldemar Brenda, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku, „Polski wiek XIX – wiek powstań”,
dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej”
3. Działdowo – Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. Polna 11a, godz. 17:00
dr Jarosław Szarek, prezes IPN, „Polski wiek XIX – wiek powstań”
dr hab. Krzysztof Kania (UMK), „Polska na nowej mapie Europy. Polityka zagraniczna Józefa Piłsudskiego 1918–1935”
Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej: ipn.gov.pl
Dyrektor informuje, że od grudnia 2017 roku uczniowie oraz rodzice
naszej szkoły będą mogli korzystać z dziennika elektronicznego tj.
e-Dziennika Librus Synergia. Do końca roku szkolnego 2017/2018 w szkole
będą funkcjonować dwa rodzaje dzieników: elektroniczny oraz papierowy.
Od początku roku szkolnego 2018/2019 w szkole będzie funkcjonował
dziennik wyłącznie elektroniczny. Dostęp do e-Dziennika Librus Synergia
dla rodziców i uczniów jest bezpłatny.
POBIERZ I ZAPOZNAJ SIĘ: e-Dziennik Librus Synergia- prezentacja dla
ucznia i rodzica
Dnia 16 listopada 2017roku społeczność szkolna wspólnie wprowadziła w mury naszej szkoły klasę Ia. Był to historyczny moment, ponieważ po 18 latach placówka zmieniła swoją nazwę na poprzednią -Szkołę Podstawową w Kijewie. Na akademii nie zabrakło gości, byli rodzice, swoją obecnością zaszczycił nas także burmistrz Olecka – Wacław Olszewski. Wygłosił krótką przemowę skierowaną do najmłodszych uczniów naszej placówki. Słowa zachęciły, przekonały, uświadomiły pierwszoklasistów, że w szkole jest miło, przyjemnie, są nowe przyjaźnie i nieznane przygody. Pani Dyrektor dodała, że wspomnienia z lat szkolnych przypominają się nam najczęściej już po ukończeniu edukacji.
Uczniowie klasy Ia przedstawili nam własną interpretację bajki „Trzy małe świnki.” Opowieść wszystkim bardzo się podobała, gdyż zawierała inne motywy niż oryginał, który każdy z nas nieraz słyszał lub oglądał w swoim dzieciństwie.
Na koniec uroczystości Samorząd Uczniowski złożył życzenia w imieniu starszych kolegów i koleżanek, życząc wspaniałych chwil spędzonych w naszych murach, jak również zapewniając pierwszoklasistów, że zawsze będzie służył pomocą i wsparciem. Pani Dyrektor rozdała małe upominki od siebie i samorządu oraz dołączyła się do życzeń starszych uczniów. Dopełnieniem uroczystości był strzał z konfetti, który wszystkim bardzo się spodobał.
Po mile spędzonych wspólnych chwilach absolwenci udali się na lekcje, a pierwszaki razem z wychowawczynią- Panią Grażyną Dzienisiewicz oraz zgromadzonymi gośćmi- na słodki poczęstunek.
Daria Zaręba
Piątkowe przedpołudnie 10 listopada 2017 roku w naszej szkole zapisze się na długo w pamięci.
Uczniowie klasy II a wraz z wychowawczynią -Sylwią Dudanowicz - przygotowali przedstawienie dotyczące zbliżającego się Święta Niepodległości.
Występ odzwierciedlił sytuacje w muzeum poświęconym niepodległości, po którym oprowadzano wycieczkę szkolną. Grupa przedstawiających dzieliła się na dobrych i złych. Tym pierwszym uczniom zależało na lekcji, robili notatki, zdjęcia, natomiast źli nie byli wcale zainteresowani, przeszkadzali innym . Wycieczka mogłaby odbyć się bez niespodzianek, ale zachowanie niegrzecznych uczniów zdenerwowało postacie z portretów, które postanowiły opuścić swoje dotychczasowe ramy i zejść do młodzieży. Wszyscy zwiedzający muzeum byli bardzo zaskoczeni całą sytuacją, a publiczność z zaciekawieniem oglądała dalszy przebieg zdarzeń.
W przedstawieniu nie zabrakło pieśni patriotycznych, morałów oraz krótkiej lekcji z dat historycznych.
Akademii towarzyszyły różne emocje. Jedni byli bardzo wzruszeni , drudzy - dumni ze swojej pracy, z osiągniętego celu.
Na koniec dnia delegacja z Panią Sylwią Dudanowicz udała się do Dębu Pamięci, aby oddać hołd i zapalić znicz pamięci.
Uczennica klasy II A Daria Zaręba
11 listopada 2017 roku przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To Narodowe Święto jest najważniejszym świętem państwowym w ciągu całego roku. Obchodzimy je dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada? Co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku? Otóż Polska zniknęła z mapy Europy i świata. Stało się to w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów, Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości.
Z tej okazji uczniowie klasy II A gimnazjum pod kierunkiem swojej polonistki przygotowali przedstawienie upamiętniające tę jakże ważną dla nas wszystkich uroczystość. Oto jego namiastka:
Do sali muzealnej wchodzi przewodniczka oprowadzająca wycieczkę szkolną, nieszczególnie zainteresowaną tym, o czym z wielkim zaangażowaniem i przejęciem opowiada. A przedstawia historię znajdujących się tam pamiątek poświęconych ostatnim latom naszej państwowości. Zdenerwowana zachowaniem kontrowersyjnej młodzieży przerywa wykład, po czym ze wzburzeniem wychodzi. Słowa jednego z uczniów doprowadzają do tego, że kobieta znajdująca się na obrazie – Dama z wachlarzem- oraz Pan Leopold z małżonką-przekraczają czas, aby opowiedzieć, jak doszło do tego, że po 123 latach niewoli Polska znów znalazła się na mapie świata. W swoich opowieściach cofają się do 1795 roku- III rozbioru Polski, roku 1830 –Powstania listopadowego, 1863 - Powstania styczniowego,1914- wybuchu I wojny światowej oraz do najważniejszej z dat – 1918 roku- odzyskania przez Polskę niepodległości. Mają głęboką wiarę i nadzieję, że przedstawione przez nich fakty zmienią mentalność rozhukanej młodzieży.
Całość uroczystości dopełniły powszechnie znane pieśni patriotyczne tj. Krajobraz po uczcie Jacka Kaczmarskiego, Rota, Wojenko wojenko, Pierwsza Brygada, Taki kraj Jana Pietrzaka.
Przedstawienie wprowadziło obecnych w chwilę zadumy i głębokiej refleksji. Mamy nadzieję, że była to ciekawa lekcja historii.
Po zakończeniu uroczystości przedstawiciele klasy drugiej złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod Dębem Pamięci oraz tablicy upamiętniającej Antoniego Piotrowskiego.
Sylwia Dudanowicz
SZANOWNI RODZICE, DRODZY UCZNIOWIE!
Zebranie wychowawców z rodzicami odbędzie się w poniedziałek,
6 listopada 2017 roku, g. 1530 .
Zapraszamy
Międzynarodowy Konkurs Informatyczny „Bóbr”
Szanowni Administratorzy i Nauczyciele,
W imieniu organizatorów zapraszamy uczniów wszystkich typów szkół do udziału w bezpłatnym konkursie informatycznym „Bóbr”.
Konkursy główne odbędą się w dniach 13-16 listopada. Każdego dnia, jedna z grup wiekowych, będzie miała okazję na rozwiązywanie zadań w czasie rzeczywistym – zmagania rozpoczynają się o godz. 12.00!
Rejestracja do Konkursu Głównego rozpoczęła się 17 X, a skończy się na godzinę przed danym etapem konkursu. Do tego momentu wszyscy chętni muszą być już zapisani do konkursu.
Zmagania uczestników odbywają się na bezpłatnej platformie edukacyjnej mCourser – www.mCourser.pl
Serdecznie zapraszamy na stronę http://www.bobr.edu.pl/ , gdzie znajdziecie Państwo wszelkie informacje o tegorocznej edycji Konkursu oraz na stronę www.mCourser.pl, na której umieszczone są archiwalne zadania konkursowe z poprzednich lat w wersji interaktywnej do wykorzystania przez nauczycieli na wszystkich etapach edukacyjnych do nauki informatyki, w tym programowania.
Tegoroczna edycja konkursu została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji. Zadania z Bobra należą do materiałów rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji w nauczaniu programowania.
Ogłaszamy nabór chętnych do:
-kółka żeglarskiego,
-kółka mechanicznego,
-kółka gastronomicznego (kulinarnego),
- kółka dramatycznego (teatralnego),
- kółka dziennikarskiego.
Zgłoszenia chętnych przyjmuje dyrektor szkoły od 27 października 2017 roku.
W piątek 13 –go października odbył się krótki, uroczysty apel z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Gimnazjaliści przygotowali żartobliwe prezentacje pracowników naszej szkoły oraz w imieniu Samorzadu Uczniowskiego wręczyli każdemu z nich symboliczną różę w podziękowaniu za rok szkolny 2016/2017.
Życzenia złożyła również Pani Dyrektor. Pracę swoich nauczycieli doceniła, przyznając Nagrody Dyrektora wybranym spośród kadry pedagogicznej oraz innym pracownikom.
W obchody Święta Edukacji Narodowej z dużym zaangażowaniem włączyli się także rodzice uczniów naszej szkoły. Życząc wszystkim samych sukcesów w nowym roku szkolnym, obdarowali pracowników pięknymi kwiatami.