14 października, tradycyjnie, obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej-święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.
Dobry pedagog to osoba, która potrafi w przystępny sposób przekazać wiedzę. Zawsze znajduje czas na rozmowę z uczniami i wyjaśnianie im wątpliwości, wysłuchanie ich trosk, problemów, czy przeżywanie z nimi radości. To zawód, wiążący się z ogromną odpowiedzialnością. Codzienną pracą i postawą wychowawcy kształtują charaktery swoich podopiecznych, a tym samym przygotowują ich na dorosłe, pełne wyzwań życie.
Drodzy Pedagodzy, pamiętajcie, że Uczniowie Was potrzebują nawet wtedy, gdy odrzucają pomocną dłoń, buntują się. Niekiedy nam, dorosłym, trudno odnaleźć się w gąszczu codziennych spraw; uczniowie tym bardziej potrzebują mądrych przewodników po świecie i zasadach nim rządzących. W akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej, kanclerz Jan Zamoyski napisał: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. To motto pojawia się bardzo często w debacie na temat szkolnictwa; jego trafności nie można podważyć. Jest wezwaniem do pracy, ale także przestrogą, że nasza przyszłość zależy od tego, w co wyposażymy młodych, zanim rozpoczną dorosłe życie. Pamięć o Wielkich stwarza ogromną przestrzeń do dyskusji, w jaki sposób przenieść Ich idee oraz wartości na grunt współczesnego świata. Pozwala również na uświadomienie młodemu pokoleniu, w jak skomplikowanej rzeczywistości może znaleźć się człowiek, stając przed trudnymi wyborami. Dlatego zachęcam gorąco do aktywnego udziału w obchodach Roku Ireny Sendlerowej, jakim Sejm, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił rok 2018, oraz do podjęcia projektów edukacyjnych, upamiętniających tę wyjątkowo odważną i niezwykłą postać.
Przed Wami niełatwy rok szkolny, rok wielu zmian. Będzie wymagał jeszcze bardziej wytężonej pracy, większego wysiłku i uwagi, aby dzieci jak najmniej odczuły skutki zamieszania przy ich wprowadzaniu. Wierzę jednak, że wspólnymi siłami staniemy na wysokości zadania.
Życzę Państwu wiele satysfakcji z pracy z dziećmi oraz tego, abyście ze swoimi uczniami tworzyli zgrany zespół, oparty na
wzajemnym szacunku.
Z wyrazami największego szacunku
Marek Michalak
Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy szkół i placówek w województwie warmińsko-mazurskim
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowa data w kalendarzu. W tym dniu kierujemy myśli ku szkole i nauczycielom. Uświadamiamy sobie, jak wielką wartością jest edukacja, jak duże znaczenie ma w życiu człowieka spotkanie właściwego nauczyciela. Nauczyciela, który zarazi pasją poznawania nauki, który rozbudzi zainteresowania, który sprawi, że szkoła staje się ciekawą przygodą. W tym dniu nie zapominamy również o tym, że bycie nauczycielem oznacza ciągłe dążenie do stawania się mistrzem dla swoich uczniów.
W Dniu Edukacji Narodowej kieruję do Państwa Nauczycieli wyrazy uznania za oddanie i zaangażowanie w nauczanie oraz wychowanie młodego pokolenia. Dziękuję za codzienny trud, twórczą pracę na rzecz rozwoju szkół i placówek. W sposób szczególny dziękuję za kształtowanie postaw patriotycznych i podtrzymywanie pamięci o tradycji i historii naszego narodu.
Życzę, aby cele, które stawiają Państwo przed sobą urzeczywistniały się i przynosiły satysfakcję zawodową. Życzę zapału i sił do pokonywania trudności, a przede wszystkim zdrowia i zadowolenia osobistego.
Z poważaniem
Krzysztof Marek Nowacki
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty
Olsztyn, 13 października 2017 r.
To zaszczyt móc z bliska patrzeć na sportowca, którego marzenia mogły zrealizować się nie tylko dzięki talentowi, ale również dzięki pracy.
Do Olecka przyjechała Martyna Dąbrowska, brązowa medalistka mistrzostw świata, olimpijka. W atmosferze braw Burmistrz Olecka -Mariusz Miłun- i dyrektor MOSIR- u- Andrzej Kamiński, wprowadzili Mistrzynię na salę wypełnioną młodzieżą.
Podczas spotkania Martyna opowiadała o początkach kariery, którą rozpoczęła w szkole podstawowej na lekcjach wychowania fizycznego. Już wtedy startowała w szkolnych, gminnych i powiatowych zawodach sportowych. Mistrzyni przedstawiła prezentacją multimedialną, przywiozła medale. Kwiaty od uczniów, podziękowanie, wspólne zdjęcia i autografy zakończyły spotkanie z medalistką.
Organizatorami spotkania był Urząd Miasta w Olecku.
Dziękujemy
Zdjęcia ze spotkania w albumie fotograficznym szkoły.
Niedziela 17. września w całej Polsce upłynęła pod znakiem uroczystości upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej.
Dokładnie tego dnia 1939 roku Rosjanie bez wypowiedzenia wojny zaatakowali nasz kraj. Zgodnie z radziecko - niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop - Mołotow Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Rosjanie zaatakowali niespodziewanie. Zaskoczeni Polacy nie byli w stanie stawić czoła przeważającym siłom radzieckim. W wyniku tych działań do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Miejsce miały także masowe deportacje polskich obywateli. Armia Czerwona dopuściła się licznych zabójstw i mordów, zarówno na jeńcach wojennych, jak i na ludności cywilnej. Rozstrzelano m.in. aspiranta policji państwowej Antoniego Piotrowskiego, którego pamięć uczcili nasi uczniowie, zapalając symboliczny znicz koło Dębu Pamięci oraz tablicy upamiętniającej tego bohatera.
Jest to nasz wyraz narodowej pamięci oraz hołdu oddanego poległym, więzionym i zesłanym.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
KOMUNIKAT
Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w sprawie uprawnień laureatów konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2017/2018
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, z późn. zm.),
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59),
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U.
z 2017 r. poz. 60)
Szkoła podstawowa – laureaci konkursu przedmiotowego
Egzamin ósmoklasisty od 2019 r.
Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu, na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu laureata. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu najwyższego wyniku.
Uprawnienia laureatów konkursów przedmiotowych z roku szkolnego 2017/2018:
Uwaga:
Uczniowie dotychczasowych sześcioletnich szkół podstawowych, którzy w latach szkolnych 2014/2015–2016/2017 uzyskali tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim są:
Dotychczasowe gimnazjum – laureaci konkursu przedmiotowego
Egzamin gimnazjalny
Część pierwsza – humanistyczna:
Część druga – matematyczno-przyrodnicza:
Część trzecia – język obcy nowożytny nauczany jako przedmiot obowiązkowy.
Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym, są zwolnieni
z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, a w przypadku języka obcego nowożytnego – z części trzeciej tego egzaminu. Na zaświadczeniu uczniowie otrzymują najwyższy wynik z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu, a w przypadku części trzeciej – najwyższy wynik z poziomu podstawowego i rozszerzonego.
Uprawnienia laureatów konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2017/2018:
Już od następnego tygodnia ruszają zajęcia skierowane do naszych gimnazjalistów, które są realizowane w ramach projektu pn. Uwolnić potencjał uczniów ukryty w eksperymencie i technologii informacyjno-komunikacyjnej .Rozwijanie kompetencji przyrodniczych i cyfrowych w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie.
Uczniowie, pod bacznym okiem nauczycieli, będą utrwalali i poszerzali wiedzę z biologii, chemii, fizyki, matematyki, geografii oraz języka polskiego. Zajęcia będą odbywały się w Szkole Podstawowej w Kijewie, w wyznaczonych salach, w okresie od września 2017 roku do czerwca 2018 roku według opracowanych harmonogramów. Uczestnicy dodatkowych zajęć otrzymają posiłek, materiały biurowe, zostanie zorganizowany i zapewniony odwóz do domu.
Żądni wiedzy i nowych wyzwań dnia 22 czerwca 2017 roku udaliśmy się wraz z opiekunkami: p. Heleną Grochowską, p. Barbarą Zdanewicz, p. Justyną Dobrzyń oraz p. Grażyną Dzienisiewicz na wcześniej zaplanowaną wycieczkę do Olsztyna.
Naszym głównym celem było zwiedzenie wielu miejsc, w których moglibyśmy pogłębiać swoje zainteresowania oraz poszerzać dotychczasową wiedzę z zakresu biologii, chemii oraz fizyki.
Pierwszym punktem programu był Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, na którym odwiedziliśmy m.in. Wydział Biologii i Biotechniki. Wszyscy wysłuchaliśmy wielu informacji oraz podziwialiśmy mikroorganizmy pod kontrolą osób zajmujących się tym na co dzień. Oprowadzono nas po wielu pomieszczeniach, w których badania i doświadczenia prowadzili tamtejsi studenci.
Drugim punktem naszej wycieczki było Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Mieliśmy przyjemność podziwiać strukturę Wszechświata. Dowiedzieliśmy się ciekawych informacji o gwiazdozbiorach i innych nieznanych nam tajemnicach astronomii. Seans wywarł na wielu uczniach duże wrażenie. Widok gwiazd na niebie oraz blask Księżyca aż za bardzo wpłynął na niektórych, więc mimowolnie poddali się zmęczeniu.
Po powrocie z podróży po Kosmosie odbyły się zajęcia z fizyki, która w praktyce okazała się bardzo ciekawa. Wielu z nas mogło doświadczyć tego na własnej skórze (dosłownie i w przenośni). Energia elektryczna i magnetyczna zostały nam przedstawione w bardzo interesujący sposób. Tylko odważni byli gotowi na poddanie się ich działaniu…
Po jakże ciekawych przeżyciach, wykończeni i niezmiernie głodni udaliśmy się na czekający na nas obiad. Oczywiście nie mogliśmy przepuścić okazji, by nie odwiedzić pobliskiego Centrum Handlowego. Niestety, dzień dobiegał końca i należało zakończyć wycieczkę. Po powrocie z Galerii kierowaliśmy się do autobusu i zmierzaliśmy ku domowi- niektórzy wciąż podekscytowani, inni zmęczeni, ale wciąż usatysfakcjonowani z ciekawie spędzonego dnia.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycoieczki w albumie fotograficznym.
Elwira Gudanowska
Poniedziałek, 4. września 2017 roku w historii szkoły w Kijewie zapisze się nie tylko jako dzień rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018, ale także jako pierwszy dzień nauki w Szkole Podstawowej w Kijewie.
To była podniosła, uroczysta, a zarazem radosna chwila. Pani Dyrektor- Teresa Sulima- gorąco przywitała uczniów, którzy szczęśliwie powrócili z wakacji. Szczególnie ciepło zwróciła się do tegorocznych pierwszoklasistów rozpoczynających dopiero swoją karierę szkolną. Życzyła im wszystkiego najlepszego w nowym roku szkolnym. Miłe słowa skierowała także do rodziców, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Złożyła gratulacje nauczycielom, którzy podczas minionych wakacji uzyskali wyższy stopień awansu zawodowego.
Na koniec apelu pani Dyrektor dodała wszystkim słowa otuchy, życząc przyjemnej współpracy. Po oficjalnej części uczniowie i rodzice spotkali się z wychowawcami w salach, aby podzielić się wrażeniami z wakacji i omówić najważniejsze sprawy organizacyjne.
Sylwia Dudanowicz, Daria Zaręba
.
"Przed nami nowy rok szkolny, w którym wprowadzamy zaplanowane wcześniej zmiany w polskiej oświacie, oczekiwane przez rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców.
Reforma edukacji wychodzi naprzeciw potrzebom większości Polaków, którzy chcą szkoły nowoczesnej, a jednocześnie silnie zakorzenionej w naszej tradycji. Zmiany są przemyślane i zaplanowane na wiele lat.
Zależy nam na tym, aby każdy uczeń, bez względu na to skąd pochodzi i jaki jest status materialny jego rodziców, miał dobrą szkołę i dobrą edukację. Reforma edukacji to nie tylko zmiana ustroju szkolnego. To także propozycja nowych rozwiązań w obszarze szkolnictwa zawodowego, silne powiązanie go z rynkiem pracy, zmiany w organizacji i funkcjonowaniu szkół oraz placówek oświatowych.
W przygotowanej przez nas publikacji zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania dotyczące nowego roku szkolnego 2017/2018. Wyjaśniamy, na czym polegają nowe rozwiązaniach zawarte w prawie oświatowym oraz przypominamy o już obowiązujących przepisach.
Zachęcamy rodziców do zapoznawania się ze statutami szkół swoich dzieci, z wewnątrzszkolnym systemem oceniania i programami realizowanymi przez szkołę.
W przypadku pytań lub wątpliwości dyrektor szkoły i nauczyciele są zawsze do dyspozycji rodziców oraz opiekunów.[..]
Link do całego artykułu:
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem przyznawania Stypendium Burmistrza Olecka w ramach Lokalnego programu wspierania edukacji szczególnie uzdolnionych uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Olecko.
Regulamin przyznawania stypendium Burmistrza Olecka
w ramach Lokalnego programu wspierania edukacji szczególnie uzdolnionych uczniów
zamieszkałych na terenie Gminy Olecko
I. Postanowienia ogólne
§ 1. Ustanawia się stypendium Burmistrza Olecka jako wsparcie rozwoju uzdolnień uczniów, którzy dzięki swojej pracy
i zaangażowaniu uzyskują wysokie wyniki w nauce, sporcie lub dziedzinie artystycznej, chcą się nadal rozwijać oraz
posiadają wizję swojej dalszej pracy.
§ 2. Udzielenie wsparcia szczególnie uzdolnionym uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Olecko w formie stypendium
o charakterze motywacyjnym za wybitne osiągnięcia w nauce, sporcie lub dziedzinie artystycznej jest realizacją Lokalnego
programu wspierania edukacji szczególnie uzdolnionych uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Olecko.
§ 3. Stypendia przyznawane są raz w roku, w terminie do 30 października za wybitne osiągnięcia uczniów uzyskane
w minionym roku szkolnym i wypłacane jednorazowo w formie pieniężnej.
II. Warunki przyznawania stypendiów
§ 4. Stypendium może otrzymać uczeń, który w ocenianym roku szkolnym uczęszczał do klasy IV lub wyższej szkoły
podstawowej lub do klasy gimnazjalnej i spełnił łącznie poniższe kryteria:
1) mieszkał na terenie Gminy Olecko w roku szkolnym, którego dotyczą uzyskane osiągnięcia,
2) uzyskał z wszystkich przedmiotów pozytywne oceny roczne,
3) uzyskał co najmniej poprawną roczną ocenę z zachowania,
4) uzyskał wysokie wyniki w nauce, sporcie lub dziedzinie artystycznej.
§ 5. 1. O stypendium w dziedzinie nauki może ubiegać się uczeń, który:
1) doszedł do ostatniego i decydującego etapu konkursu w dowolnej dziedzinie nauki na szczeblu ponadwojewódzkim lub
krajowym w następstwie uczestnictwa w co najmniej jednym etapie konkursu – o zasięgu wojewódzkim lub
2) zajął od 1 do 3 miejsca w konkursie w dowolnej dziedzinie nauki na szczeblu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim
organizowanym pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej lub Kuratora Oświaty lub
3) zajął od 1 do 10 miejsca punktowego w konkursie przedmiotowym organizowanym przez Kuratora Oświaty na
szczeblu wojewódzkim.
2. O stypendium w dziedzinie artystycznej może ubiegać się uczeń, który osiągnął sukcesy w konkursach, festiwalach,
przeglądach, turniejach o zasięgu co najmniej wojewódzkim.
3. O stypendium w dziedzinie sportu może ubiegać się uczeń, który:
1) uzyskał tytuł mistrza województwa, makroregionu lub tytuł mistrza bądź wicemistrza Polski lub
2) zajął od II do III miejsca w mistrzostwach makroregionu przy udziale minimum 10 klubów/drużyn/szkół łącznie
z etapami eliminacji lub
3) zajął od III do V miejsca w mistrzostwach Polski przy udziale minimum 30 klubów łącznie z etapami eliminacji lub
4) zajął od I do VIII miejsca w mistrzostwach Europy lub
5) zajął od I do XII miejsca w mistrzostwach świata, igrzyskach olimpijskich
- organizowanych przez właściwy związek sportowy.
4. Wszystkie wymienione kryteria, o których mowa w ust. 3 dotyczą również dyscyplin drużynowych, w których do
stypendium typuje zawodników drużyny ich trener/nauczyciel:
1) jednego zawodnika, w przypadku drużyny/grupy liczącej do 6 osób,
2) dwóch zawodników, w przypadku drużyny/grupy liczącej więcej niż 6 osób.
5. Kryterium określone w ust. 1 lub 2, lub 3 stanowi minimum osiągnięć ucznia ubiegającego się o stypendium.
§ 6. 1. Potwierdzenie spełnienia kryteriów:
1) o których mowa w § 4 następuje na podstawie kopii świadectwa szkolnego bądź świadectwa ukończenia szkoły,
2) o których mowa w § 5:
a) ust. 1 i 2 na podstawie kopii zaświadczenia od organizatora konkursu, dyplomu, komunikatu końcowego/protokołu,
regulaminu konkursu,
b) ust. 3 i 4 na podstawie kopii zaświadczenia od organizatora zawodów o liczbie drużyn biorących udział w rywalizacji
oraz osiągniętym miejscu, komunikatu końcowego, dyplomu,
- potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę.
2. Na wnioskodawcy spoczywa obowiązek pełnego udokumentowania wniosku o przyznanie stypendium o dokumenty,
o których mowa w ust. 1. Wnioskodawca może być poproszony o uzupełnienie wniosku o brakujące dokumenty w ciągu
3 dni roboczych od dnia otrzymania informacji o ich braku. Nieuzupełnienie dokumentów skutkować będzie odrzuceniem
wniosku na etapie oceny formalnej.
III. Nabór wniosków i tryb przyznawania stypendiów
§ 7. Z wnioskiem o przyznanie stypendium dla ucznia może wystąpić:
1) dyrektor szkoły, do której uczęszczał uczeń w ocenianym roku szkolnym,
2) rodzic, opiekun prawny ucznia, z wyłączeniem § 5 ust. 4,
3) organizacja pozarządowa, podmiot z nią zrównany na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie lub inny podmiot wspierający bądź wdrażający działania edukacyjne, artystyczne lub sportowe na rzecz
uczniów.
§ 8. 1. Wniosek wraz z załącznikami o przyznanie stypendium za miniony rok szkolny wnioskodawca, o którym mowa w §
7, składa do Burmistrza Olecka do 10 września.
2. Wzór wniosku o przyznanie stypendium określa Burmistrz w formie zarządzenia.
§ 9. Wnioski złożone po terminie będą pozostawione bez rozpatrzenia.
§ 10. 1. Wnioski o przyznanie stypendiów rozpatruje Komisja Stypendialna, zwana dalej Komisją.
2. Komisję powołuje Burmistrz w formie zarządzenia.
3. W skład Komisji, o której mowa w ust. 2 wchodzi: dwóch przedstawicieli Burmistrza pełniących funkcję
przewodniczącego i sekretarza komisji, dwóch przedstawicieli Komisji Oświaty, Kultury, Promocji Gminy, Sportu i Rekreacji
Rady Miejskiej w Olecku oraz dodatkowo po jednej osobie wskazanej przez Burmistrza reprezentującej jednostkę
oświatową, artystyczną i sportową.
§ 11. 1. Prace Komisji organizuje jej przewodniczący.
2. Komisja pracuje w oparciu o Regulamin określony przez Burmistrza w formie zarządzenia.
3. Obsługę pracy Komisji zapewnia Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Olecku.
§ 12. 1. Komisja dokonuje oceny formalnej i merytorycznej wniosków o przyznanie stypendium.
2. Ocena osiągnięć szkolnych i pozaszkolnych dokonywana jest przez członków Komisji w oparciu o dokumentację
załączoną do wniosku.
§ 13. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wnioskodawcy mogą zostać poproszeni o przedstawienie dodatkowych
informacji lub udokumentowanie danych zawartych we wniosku.
§ 14. 1. Po zakończeniu prac Komisji, jej przewodniczący przedkłada Burmistrzowi protokół końcowy.
2. Burmistrz po zapoznaniu się z merytoryczną oceną wniosków dokonaną przez Komisję podejmuje decyzję
o przyznaniu bądź nieprzyznaniu stypendium.
3. Decyzja Burmistrza jest ostateczna.
§ 15. 1. Informację o przyznanych stypendiach podaje się do wiadomości w formie zarządzenia.
2. O przyznaniu, bądź nieprzyznaniu stypendium Burmistrz zawiadamia wnioskodawcę, a także odpowiednio rodzica lub
opiekuna prawnego ucznia.
§ 16. 1. Uczeń może otrzymać jedno stypendium za osiągnięcia uzyskane w danym roku szkolnym.
2. Najniższa kwota przyznanego stypendium wynosi 500 zł.
§ 17. 1. Indywidualna wysokość stypendium uzależniona jest od przedstawionego całokształtu osiągnięć ucznia
w ocenianym roku szkolnym.
2. W przypadku, gdy wysokość środków nie zabezpiecza w pełni potrzeb stypendialnych, stypendium w pierwszej
kolejności przyznawane jest uczniom o największych osiągnięciach.
IV. Postanowienia końcowe
§ 18. Program realizowany będzie ze środków własnych gminy w wysokości określonej przez Radę Miejską w uchwale
budżetowej.
§ 19. Przepisy niniejszego programu nie stanowią podstawy do roszczeń wnioskodawców ani zobowiązań Gminy Olecko
do przyznania stypendium.
Pliki do pobrania:
b-Regulamin_przyznawania_stypendium_Burmistrza_Olecka_(...).pdf
Planowany odjazd autobusów godzina 1020.
Stypendia szkolne - pomoc materialna dla uczniów o charakterze socjalnym
WNIOSEK DO POBRANIA: 1-_stypendium-wniosek.pdf
Wnioski o stypendium szkolne dla uczniów można składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 września 2017 r. W przypadku kolegiów pracowników służb społecznych wniosek o stypendium szkolne należy złożyć w terminie do dnia 15 października 2017 r.
Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Olecku Plac Wolności 3, pokój nr 12, I piętro, w godzinach 7.30 – 15.30.
Pomoc w zakresie wypełniania wniosku oraz informacje dotyczące uzyskania stypendium szkolnego udzielane są w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Olecku, Plac Wolności 1, pokój nr 11, I piętro, tel. 87 620 10 74 – Monika Chmielewska - Sujata.
Wnioski o stypendium szkolne można składać na zaproponowanym druku, który jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Olecku www.olecko.pl i w formie papierowej w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Olecku oraz w gminnych szkołach.
Pomoc materialna o charakterze socjalnym przysługuje:
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń zamieszkały na terenie Gminy Olecko i znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne nie mają uprawnień do stypendium szkolnego.
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być przyznane na wniosek:
Wnioskodawcy zobowiązani są przedstawić informacje o wszystkich dochodach uzyskanych w miesiącu poprzedzającym termin złożenia wniosku.
Do dochodu nie wlicza się:
Kryteria dochodowe uprawniające do stypendium szkolnego:
Ponadto przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości - 288 zł.
W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej rodziną są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Miesięczny dochód i jego dokumentowanie
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub – w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania.
Do wniosku o stypendium szkolne należy dołączyć:
1. W przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia/słuchacza, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia albo oświadczenia o wysokości dochodów, przedkłada się zaświadczenie albo oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej z uwzględnieniem wysokości dochodu na osobę w rodzinie.
lub
ZASIŁEK SZKOLNY
Uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego może być przyznany zasiłek szkolny.
Wniosek o zasiłek szkolny można złożyć w terminie dwóch miesięcy od daty wystąpienia zdarzenia losowego.
Podstawa prawna:
10 czerwca 2017 roku w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie odbył się niezwykły, jedyny w swoim rodzaju festyn pod nie mniej oryginalną nazwą. KURA, czyli Kijewska Uczta Radosnej Aktywności, to impreza zainicjowana przez Radę Rodziców, przygotowana przy współudziale Rady Pedagogicznej oraz wielkim zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego. Sobotnie spotkanie, poza dostarczeniem wspaniałej zabawy, miało na celu integrację środowiska lokalnego oraz promocję szkoły.
Obchody KURY rozpoczęły się o godz. 13.30 na placu szkolnym. Zgromadzonych przywitała dyrektor szkoły - Teresa Sulima, przewodniczący Rady Rodziców - Marek Makarewicz, burmistrz Olecka - Wacław Olszewski. Następnie prowadząca - pani Grażyna Dzienisiewicz - zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy: zumba, konkurencje sportowe, konkurencje przygotowane przez nauczycieli przedmiotowców w ich klasach, mecz piłki nożnej córki-ojcowie, przejażdżka konno, bicie kijewskich rekordów, kącik plastyczny itd.
Po godzinie 16.00 zgromadzeni udali się na plac wiejski w Kijewie "To Tu". Tam również czakało wiele atrakcji: koncert na żywo, ciepły poczęstunek, pokazy służb mundurowych, ognisko, konkurencje na wesoło, dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, tańce itd.
Na Kijewskiej Uczcie Radosnej Aktywności zaserwowano mnóstwo wspaniałej zabawy, moc różnorodnych działań, aktywizujących wszystkich - od najmłodszych pociech po seniorów. Całość okraszona była ogromem radości i dobrego humoru, słoneczną pogodą i pogodą ducha.
Drodzy Rodzice,
w związku z zakończeniem pierwszego i najważniejszego etapu wprowadzania zmian zachęcamy Państwa do zapoznania się z Listem Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców, w którym znajdziecie informacje o aktualnym stanie wprowadzania zmian w systemie edukacji.
Serdecznie zapraszamy Rodziców uczniów Gimnazjum w Kijewie na wywiadówkę(rozmowy indywidualne z wychowawcami),
która odbędzie się w czwartek 18 maja 2017 r. w godzinach godz. 15.30-17.30.
Podczas spotkania zostaną przekazane informacje dotyczące:
- zagrożeń oceną niedostateczną z poszczególnych przedmiotów na koniec roku szkolnego 2016/2017,
- propozycji ocen z poszczególnych przedmiotów na koniec roku szkolnego 2016/2017,
- ocen cząstkowych z poszczególnych przedmiotów w II semestrze,
- funkcjonowania uczniów w szkole,
Ponadto poruszymy:
- sprawy ważne dla Rodziców i omówimy sprawy bieżące klas.
„Podstawową siłą pedagogiczną jest dom rodzinny”
Fiodor Dostojewski
W module Rekrutacja 2017/2018 znajdują się informacje o naborze do klasy pierwszej szkoły podstawowej w Kijewie wraz z wzorami dokumentów.
W piątek, 24 marca, w naszym gimnazjum odbyły się szkolne obchody Dnia Liczby Pi.
Uczniowie wszystkich klas przez kilka wcześniejszych dni przygotowywali się do konkurencji przygotowanych na tę okazję przez nauczycielkę matematyki, panią Helenę Grochowską. Należało wykonać plakat zachęcający do nauki matematyki, opowiedzieć matematyczny żart, ciekawą anegdotę z życia sławnego matematyka, zadać logiczną zagadkę, wykonać plakat zachęcający do nauki matematyki. Nie zabrakło dobrej zabawy okraszonej porządną garścią matematycznej wiedzy.
W tych mtematycznych potczkach zwyciężyła klasa IIIA, drugie miejsce przypadło uczniom klasy IIA, na trzecim równorzędnie uplasowały się klasy IA oraz IIB.
Uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią, Agnieszką Gryniewicz, wybrali się 10 marca, w piątkowe popołudnie, do Olecka. Głównym punktem programu było wyjście do kina na film familijny pt. "Był sobie pies". Wcześniej klasa spotkała się w pizzeri, by co nieco przekąsić i spędzić ze sobą trochę czasu. Taki wyjazd doskonale posłużył integracji klasy, lepszemu poznaniu się.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją multimedialną dotyczącą zmian w funkcjonowaniu szkół Gminy Olecko w związku z reformą oświaty.