Ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2013.991) obowiązującą od dnia 31 sierpnia 2014 r. został wprowadzony obowiązek używania przez pieszego poruszającego się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego z wyłączeniem drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, chodnika oraz strefy zamieszkania.
Pan nadinspektor Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie podkreśla, iż uzasadnieniem wprowadzenia przedmiotowej regulacji są zatrważające dane statystyczne z których wynika, że w roku 2013 wypadki do których doszło poza obszarem zabudowanym na drodze nieoświetlonej stanowiły 6,3% wszystkich zdarzeń z udziałem tej kategorii niechronionych uczestników ruchu drogowego, a zginęło w nich aż 25% wszystkich pieszych. Najwięcej osób zginęło w tych wypadkach w grudniu (43 osoby) oraz w październiku i listopadzie (po 37 osób), podczas gdy w maju zginęło 7 osób.
W związku z nadejściem okresu największego ryzyka wystąpienia tych zdarzeń, proszę o rozpowszechnienie informacji wśród rodziców, dzieci i młodzieży z Państwa szkół i placówek w zakresie obowiązku stosowania przez pieszych poruszających się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.
Grażyna Przasnyska
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka w związku z przypadającą również w tym dniu 25. rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
Trudno dziś wyobrazić sobie ochronę praw dziecka bez Konwencji o Prawach Dziecka. Dziś jest ona uznawana za dokument o znaczeniu podstawowym dla międzynarodowej ochrony praw człowieka. Dlatego też z dumą możemy podkreślać, że jej powstanie jest jednym z najcenniejszych polskich osiągnięć na arenie międzynarodowej w dziedzinie walki o prawa dzieci.
Na Polsce jako inicjatorze prac nad stworzeniem Konwencji ciąży szczególne zobowiązanie do pielęgnowania i stałego urzeczywistniania postanowień Konwencji w codziennym życiu.
Uchwalenie przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka niewątpliwie będzie sprzyjało dyskusji o prawach dziecka, będzie również doskonałym momentem do realizacji ciekawych zajęć i przedsięwzięć związanych z poszerzaniem wiedzy na temat praw najmłodszych obywateli.
Z wyrazami szacunku,
Bartosz Sowier
Dyrektor Gabinetu Rzecznika Praw Dziecka
"W dniu Narodowego Święta Niepodległości świętujemy powrót Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli. Urodziliśmy się już w wolnym kraju, ale powinniśmy przywoływać w tym dniu emocje tych, którzy dla Polski walczyli o niepodległość" - tymi słowami Pani Dyrektor rozpoczęła uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.
Po krótkim przemówieniu zaprosiła uczniów i nauczycieli do "lekcji patriotyzmu" - akademii przygotowanej przez uczniów klasy trzeciej pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego.
Oto opis uroczystości przygotowany przez Sylwię Dudanowicz:
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego rozpoczęła akademię od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie gimnazjaliści w nietypowy sposób skłonili zgromadzoną społeczność szkolną do chwili zadumy, refleksji o naszej ojczyźnie. Z ciemności, z dramatyczną muzyką w tle, w tumanach dymu, wychodzi Polska w zakrwawionym prześcieradle, skuta kajdanami. Wzruszona opowiada, że pokonała zaborców dzięki swoim dzieciom - Polakom. Zrywa kajdany, wykrzykując, że była wolna, niepodległa. Przy muzyce techno i klubowych światłach następuje przejście do czasów obecnych. Teraz jest chora. Wezwany na pomoc lekarz stanowczo stwierdza, że powód choroby współczesnej Polski nie jest jeden. Są nimi m.in.: nienawiść, zło, zawiść, brak miłości, wirtualny świat gier komputerowych, brak czasu najbliższych, bieda, alkohol, narkotyki, i wiele, wiele innych. Polska znów potrzebuje naszej pomocy. W bólach i cierpieniu prosi, żebyśmy uleczyli ją, lecząc siebie, swoje wady. Kończąc, w nastrojowej atmosferze, przy zapalonych świecach, trzecioklasiści zaśpiewali, że „ojczyznę kochać trzeba i szanować, nie deptać flagi i nie pluć na godło”.
Jubileuszowy Rok Czytelnika oraz Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych były okazją do spotkania z czytelnikami w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie. Ideę obchodów świąt przybliżyła bibliotekarka szkolna Grażyna Dzienisiewicz.
Podziękowała przy okazji wiernym czytelnikom oraz zachęciła pozostałych do czytania książek, wymieniając wiele zalet i korzyści płynących z obcowania z książką. Podziękowała również nauczycielkom, które wspomagają ją w swojej pracy, dbając o rozwój zainteresowań czytelniczych wśród uczniów, paniom: Sylwii Dudanowicz i Agnieszce Gryniewicz.
Z okazji obchodów świąt Aktyw Biblioteczny pod kierunkiem bibliotekarki przygotował i przeprowadził Turniej Biblioteczny Klas. Zasady przebiegu turnieju oparte były na znanych grach planszowych – statki oraz scrabble. Uczestnicy, odkrywając poszczególne maszty-literki, tworzyli nowe słowa (o najwyższej wartości – jak w scrabble) z szeroko rozumianego obszaru czytelnictwa. Odkryte poszczególne statki-wyrazy utworzyły hasło święta: Kto czyta książki - ten żyje podwójnie. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, był m.in. okazją do popularyzacji i rozbudzenia zainteresowania grami planszowymi, a co za tym idzie ćwiczenia spostrzegawczości, kreatywności, wyobraźni, decyzyjności, logicznego myślenia, skojarzeń, szybkiego liczenia oraz nawiązywania społecznych kontaktów w grupie w sytuacji współpracy i rywalizacji. Miłą niespodziankę sprawili uczniowie klasy I, bo to właśnie oni zdobyli najwięcej punktów wyprzedzając klasę III.
Uczniowie szkoły biorą udział w ogólnopolskim programie akcji „Scrabble w Szkole”, dlatego turniej był również zachętą dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić tajniki tej gry.
Grażyna Dzienisiewicz
Daria Młynarczyk i Wiktoria Murzyn oraz Mateusz Waszczuk i Karol Wójcik w środę 5 listopada wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu Oleckiego SZS w drużynowych zawodach tenisa stołowego. Zarówno dziewczęta i chłopcy wypadli na zawodach bardzo dobrze. Obie drużyny wróciły z dyplomami za zajęcie II miejsc. Gratulujemy!
12 LISTOPADA 2014, W ŚRODĘ, O GODZINIE 16:00 ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW.
Planowany przebieg zebrania:
1. Zapoznanie z wynikami egzaminu gimnazjalnego 2014
2. Rola szkoły w profilaktyce i przeciwdziałaniu uzależnieniom
3. Spotkanie z wychowawcami w klasach i nauczycielami przedmiotowcami.
Zapraszamy!
W środę, 29 października 2014 roku, nasi uczniowie kolejny raz stanęli do walki w sportowej rywalizacji i zajęli dwa trzecie miejsca. Zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców uczniowie w pływaniu drużynowym podczas Mistrzostw Powiatu Oleckiego SZS pokazali ducha walki. Nauczyciel w-f, Adam Dziubiński, wystawił do zawodów dwie drużyny. Dziewczęta reprezentowane były przez: Wiktoria Kamińska, Wiktoria Murzyn, Julia Warakomska, Ewelina Żelazko, Katarzyna Zabłocka, Katarzyna Barszczewska, Weronika Miłowicka, Katarzyna Anuszkiewicz, Daria Młynarczyk. W drużynie chłopców znaleźli się: Mateusz Piaścik, Mirosław Sokalski, Sebastian Truchel, Karol Wójcik, Wojciech Hodana, Mateusz Waszczuk, Michał Piekielniak, Jakub Murzyn, Sebastian Kalinowski. Wszystkim gratulujemy!
Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie ogłasza konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej pod hasłem „Nowe życie znanych rzeczy”. Jego tematen jest wykonanie przedmiotu z surowców wtórnych. Organizatorem konkursu jest nauczycielka plastyki i zajęć artystycznych - pani Bogumiła Bajbak.
Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów gimnazjów z terenu powiatu oleckiego.
Regulamin konkursu do pobrania Konkurs_ekologiczny.docx
Rok szkolny 2014/2015 został ogłoszony Rokiem Szkoły Zawodowców. W tym czasie Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sobie za cel odbudowę szkolnitwa zawodowego.
Więcej informacji na stronie MEN.
Drużyna kijewskich siatkarzy zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Powiatu Oleckiego SZS Szkół Gimnazjalnych w Piłce Siatkowej Chłopców. Karol Wójcik, Michał Piekielniak, Mateusz Piaścik, Sebastian Truchel,
W tym roku postanowiliśmy w sposób szczególny uczcić 14 października. Nauczyciele Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie w Dniu Edukacji Narodowej zaprosili do wspólnego świętowania byłych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów. Swoją obecnością zaszczycił nas również Burmistrz Olecka – Wacław Olszewski.
Po wprowadzeniu sztandaru przez Michała Naruszewicza, Laurę Piekielniak i Karolinę Mróz wszyscy zebrani odśpiewali hymn narodowy.
Uroczystą akademię rozpoczęło wystąpienie pani dyrektor, Teresy Sulimy, która wszystkim związanym z oświatą złożyła życzenia i dała wyraz uznania zaangażowaniu każdego ze swych współpracowników. Następnie wręczyła nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi Nagrody Dyrektora Szkoły. Za entuzjazm, aktywność i kreatywność w poprzednim roku szkolnym wyróżnieni zostali: Danuta Adamska, Grażyna Dzienisiewicz, Adam Dziubiński, Aneta Gajdek, Agnieszka Gryniewicz oraz Izabela Zaniewska.
Ponadto wyrazy uznania spłynęły na panie: Danutę Adamską i Anetę Makowską, które otrzymały specjalne podziękowania od Warmińsko Mazurskiego Kuratora Oświaty za przygotowywanie uczniów do konkursów kuratoryjnych.
Ten szczególny dzień był okazją do złożenia uroczystego aktu ślubowania przez uczniów klasy pierwszej. Świeżo upieczeni gimnazjaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki (długopisy i magnesy z logo szkoły). Wychowawczyni pierwszaków, Aneta Makowska, zadbała, by ten dzień był dla nich wyjątkowy. Uczniowie starszych klas również o tym pamiętali, malując twarze pierwszaków w różne wzory i pisząc na czołach słowo "kot".
Nie zabrakło również części artystycznej. Gimnazjaliści wraz z przygotowującą ich nauczycielką, Agnieszką Gryniewicz, ustalali, skąd wziął się nauczyciel na świecie. Jednoznaczna odpowiedź nie padła, ale droga do prawdy dostarczyła oglądającym wielu powodów do śmiechu. W przedstawieniu udział wzięli: Damian Hołubowicz, Wiktoria Kamińska, Tatiana Janowicz, Wiktoria Murzyn, Karol Wójcik, Jakub Murzyn, Jakub Truchel, Zuzanna Węgrzyn, Karolina Mróz, Małgorzata Czeszkiewicz, Konrad Jankowski oraz Karol Surażyński.
Ostatnim punktem spotkania był „Wspomnień czar”. Wszyscy obecni i byli pracownicy szkoły oraz przybyli na uroczystość rodzice, zostali zaproszeni na poczęstunek. Podczas niego nie zabrakło miłych rozmów i sentymentalnych wspomnień połączonych z oglądaniem kronik szkolnych. Jedni przypominali sobie, jak uczyli w tej szkole, inni – jak się w niej uczyli.
Był to wyjątkowy dzień dla społeczności gimnazjum w Kijewie nie tylko z uwagi na uroczystości szkolne, ale również dlatego, że Aneta Makowska, nauczycielka biologii i chemii, otrzymała Nagrodę Burmistrza podczas miejsko-powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Olecku.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem EWD, opracowanym przez Anetę Makowską, który ukazuje pozycję szkoły ze względu na wskaźniki wyniku końcowego i edukacyjnej wartości dodanej - jednym słowem wysoki wkład szkoły w wyniki nauczania.
7 października odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Oczywiście nie mogło na nich zabraknąć Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie. Nauczyciel w-f, pan Adam Dziubiński, wystawił do zawodów dwie drużyny - chłopców i dziewczęta. Obie wróciły z medalami! Drużyna chłopców przyjechała z pucharem za pierwsze miejsce! Najszybsi biegacze w powiecie oleckim to: Sebastian Truchel, Mateusz Piaścik, Michał Naruszewicz, Mirosław Sokalski. Z kolei dziewczyny zostały wicemistrzyniami powiatu. Naszą szkołę reprezentowały: Wiktoria Murzyn, Katarzyna Anuszkiewicz. Wszystkim sportsmanom i sportsmenkom gratulujemy i dziękujemy!
Po raz kolejny nasi uczniowie stanęli na podium podczas zawodów sportowych i to na najwyższym miejscu! Wiktoria Murzyn i Karol Wójcik zajęli pierwsze miejsca w biegu na 1 milę w swoich kategoriach podczas XXIII Oleckich Biegów. I to nie koniec sukcesów! Mirek Sokalski uplasował się na III miejscu, a tuż za nim na czwartym - Jakub Murzyn. Wysoką pozycję zajął również Michał Piekielniak (VI miejsce). Nasi sportowcy, trenowani pod okiem nauczyciela w-f, Adama Dziubińskiego, okazali się być bezkonkurencyjni dla innych gimnazjalistów! Wiktoria pokonała 15 zawodniczek, w kategorii chłopców wzięło udział 21 zawodników! Kijewo górą! Jesteśmy dumni!
Na marginesie warto dodać, że w kategorii chłopców (szkoły ponadgimnazjalne) na dystansie 3 km zwyciężył ubiegłoroczny absolwent naszej szkoły - Tomasz Barszczewski.
XXIII Oleckie Biegi dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych odbyły się na stadionie miejskim w Olecku w sobotę 27 września 2014 r.
Więcej informacji oraz galeria zdjęć na stronie: http://olecko.wm.pl/221818,Zakonczyly-sie-XXIII-Oleckie-Biegi.html#axzz3ETdbPr6w
Sebastian Truchel, uczeń klasy IIA, zajął II miejsce w rzucie piłką lekarską w Halowej Olimpiadzie Lekkoatletycznej organizowanej pod patronatem Burmistrza Olecka Wacława Olszewskiego. Sebastian otrzymał nagrodę rzeczową - piłkę do gry w koszykówkę oraz zestaw do tenisa stołowego. Gratulujemy!
Już 4 października wraca do Olecka cykl zawodów pływackich Warmia i Mazury pływają. Ponownie pływacy w trakcie 8 rozgrywanych co miesiąc eliminacji będą walczyć o jak najwyższe lokaty oraz zbierać punkty w klasyfikacji indywidualnej, rodzinnej i szkolnej. Niestety pozbawiono nas szansy na organizację finału wojewódzkiego, którą przebojem wywalczyliśmy w poprzedniej edycji. Finał odbędzie się w Olsztynie bez względu na ilość odnotowanych startów. Cyklowi ponownie patronuje Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas. Zapraszamy do startów, kibicowania i wspierania akcji sponsorując nagrody. Przypominamy, że aby wziąć udział w zawodach należy zarejestrować się na stronie głównej cyklu http://www.warmiaimazury.plywaja.pl/ oraz wybrać zawody w Olecku. Rejestracje dokonane w ubiegłym roku straciły moc. Pierwsze zawody w Hali LEGA starują o 10:30 w pierwszą sobotę października.