"Uwolnić potencjał uczniów..."

  • I, II i III miejsca naszych sportowców

  •  

    W dniach 7-13 września 2015 roku społeczność Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie bierze udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Sportu na poziomie lokalnym nowej międzynarodowej koncepcji wydarzenia BeActive Kids Challenge.

    W ramach dnia aktywności fizycznej uczniowie i nauczyciele szkoły spotkali się na placu szkolnym i wspólnie zatańczyli ustaloną wcześniej choreografię. Taniec poprowadziły, przygotowywane wcześniej przez bibliotekarkę Grażynę Dzienisiewicz, uczennice klasy IIA: Kasia Anuszkiewicz, Martyna Dzierżyk, Sylwia Gajdek oraz Wiktoria Murzyn.

    Taniec rozruszał kości i wprawił w doskonały nastrój. Wszyscy uczestnicy z wielką ochotą przenieśli się na boisko szkolne, by tam, pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego, Adama Dziubińskiego, wziąć udział w kilkuminutowej rozgrzewce.

    Kolejnym punktem programu były klasowe biegi z przeszkodami, a następnie klasowy głuchy telefon w plenerze. Uczniowie wraz z wychowawcami ustawieni od siebie w odległości kilkudziesięciu/kilkuset metrów, usiłowali przekazać kolegom z innych klas ustalone wcześniej hasło. I tak pani Aneta Makowska z IIa znajdowała się przy dworcu w Kijewie i jako pierwsza wykrzykiwała hasło, które dotarło do pani Heleny Grochowskiej i jej pierwszaków, znajdujących się przy kijewskiej kaplicy. Hasło z kategorii poleceń sportowych (np. dwa przysiady, trzy pompki itp.) należało wykonać i podać dalej. Tym sposobem dotarło do krzyża i stojącej tam pani Danuty Adamskiej z uczniami klasy IIIb. Im udało się je przekazać do pani Agnieszki Gryniewicz i jej trzecioklasistów, znajdujących się w okolicy sklepu w Kijewie. Na boisku szkolnym jako ostatni czekali na hasło uczniowie klasy Ib i pani Justyna Dobrzyń.

    Bez wątpienia to zorganizowane przez pana Adama Dziubińskiego we współpracy z innymi nauczycielami przedsięwzięcie w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu było dla całej społeczności gimnazjum w Kijewie nie tylko oryginalną formą aktywnego spędzania czasu, ale również wspaniałą zabawą. Wszystko utwierdziło młodzież w przeświadczeniu, że sport to zdrowie.

  • Zachęcamy do korzystania ze stypendium

    Zachęcamy do korzystania ze stypendium

    Do 15 września 2015 r. w Urzędzie Miejskim w Olecku można składać wnioski o stypendium szkolne. Szczegółowe informacje dotyczące pomocy socjalnej oraz formularz wniosku zamieszczone są poniżej:

    INFORMACJA_-_STYPENDIA_SZKOLNE.doc

    Formularz_-_stypendium.pdf

  • 1 września w naszej szkole

    1 września w naszej szkole

    Kochani Uczniowie!

    Wakacje za nami, nowy rok nauki przed nami! Zapraszamy Was wraz z Rodzicami na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016, które odbędzie się tradycyjnie 1 września (wtorek) o godz. 9.00. Obowiązuje strój galowy.

    Uczniowie dojeżdżający mają oczywiście zapewniony dowóz. Poniżej tabela z rozkładem jazdy autobusu szkolnego:

    PRZYSTANEK

    GODZINA

    Urząd Miejski w Olecku

    7.20

    Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku

    7.25

    Kukowo

    7.30

    Zajdy

    7.35

    Zabielne

    7.40

    Folwark

    7.45

    Ślepie

    7.50

    Gąski

    7.55

    Świdry

    8.05

    Kijewo

    8.15

    Gąsiorówko

    8.20

    Babki Gąseckie

    8.25

    Kijewo szkoła

    8.30

     

  • Kukiełki żegnały tegorocznych absolwentów

    Kukiełki żegnały tegorocznych absolwentów

    Nasi drugoklasiści przygotowali wyjątkową uroczystość na zakończenie roku szkolnego 2014/2015.

    Odśpiewanie hymnu państwowego, kilka słów podsumowania minionych miesięcy, montaż słowno-muzyczny przygotowany przez trzecioklasistów, podziękowania, kwiaty, wyróżnienia, świadectwa, nagrody, gratulacje – to stałe elementy uroczystości zakończenia nauki w danym roku szkolnym. Niczym nowym też nie były niespodzianki przygotowane przez uczniów klasy drugiej swoim starszym kolegom, żegnającym się ze szkołą. Jednak udało się wszystkich zaskoczyć.

    Drugoklasiści przygotowali teatrzyk lalkowy, w którym wystąpiły bardziej znane, mniej znane i dopiero co wymyślone postacie bajkowe. Wszystkie własnoręcznie wykonane przez uczniów klasy IIB. Kukiełki w prześmieszny sposób rozmawiały o wszystkich absolwentach, wspominając ich dobre i lepsze chwile spędzone w murach naszego gimnazjum. Uczniowie klasy trzeciej z kolei mieli za zadanie uważnie słuchać i rozpoznać charakterystykę dotyczącą ich osoby. Wówczas otrzymywali pamiątkowy medal z logo gimnazjum w Kijewie. Nie za wybitne osiągnięcia sportowe czy szkolne, po prostu za to, że byli z nami przez te trzy lata i żeby nas długo i mile wspominali.

    Ta nowa formuła dostarczyła publiczności wielu wrażeń. Schowani za parawanem animatorzy lalek do tego stopnia wczuli się w swoje role, że byli nierozpoznawalni. Niektórzy oglądajacy do ostatniej chwili nie potrafili połączyć słyszanych głosów z uczniami. Za scenariusz i reżyserię mini spektaklu odpowiadały wychowawczynie – Danuta Adamska oraz Agnieszka Gryniewicz.

  • Obejrzyj prezentacje podsumowaujące pracę na zajęciach podczas realizacji projektu "Kraina Dziecięcego Sukcesu" - Realizowane projekty

  • Zrozumieć niepełnosprawność

    Zrozumieć niepełnosprawność

    W naszej szkole 5 maja obchodzono Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie dali wyraz zjednoczeniu się z ludźmi niepełnosprawnymi w walce o ich godność i równouprawnienie.

    Za organizację szkolnych obchodów dnia niepełnosprawnych odpowiedzialne były nauczycielki Anna Topolska (pedagog) i Agnieszka Gryniewicz (nauczyciel wspomagający). Po zwięzłym wprowadzeniu do tematu spotkania uczniowie i nauczyciele obejrzeli krótkometrażowy film pt. „Cyrk motyli”. Była to opowieść o mężczyźnie bez kończyn,  który z bohatera nieakceptującego siebie przemienił się w osobę, która nie tylko odzyskała poczucie własnej wartości, ale stała się również autorytetem dla innych. Film stał się pretekstem do opowiedzenia losów odtwórcy głównej roli, Nicka Vujicica – który swoje kalectwo zamienił w sukces.

    Następnie uczniowie zebrali się na placu przed szkołą, by wziąć udział w szeregu konkurencji, podczas których mogli doświadczyć ograniczeń, z jakimi niepełnosprawni borykają się na co dzień. Na początek parami – niemy przewodnik pomagał przejść niewidomemu przez tor przeszkód przygotowany przez nauczyciela wychowania fizycznego, Adama Dziubińskiego. Młodzież zwracała uwagę na strach przed upadkiem, który im towarzyszył podczas tej konkurencji. Następnie przedstawiciele klas mogli przekonać się jak to jest być bezrękim artystą. Malowali symbol niepełnosprawności – pędzlem trzymanym w ustach. Uczniowie doświadczyli też niepełnosprawności ruchowej. „Sparaliżowani od pasa w dół” wzięli udział w sztafecie na wózku inwalidzkim. Dziwili się, jak ciężko jest sterować takim pojazdem. Niemało trudności przysporzyło zadanie, podczas którego uczniowie z opaskami na oczach uniemożliwiającymi widzenie próbowali odczytać  nazwy leków zapisane na opakowaniach alfabetem Braille’a. O dziwo większości uczestników się to udało. W świecie ciszy znalazła się grupa śmiałków, która ze stoperami w uszach, wyciszającymi dźwięki z zewnątrz, wzięła udział w tradycyjnej zabawie głuchy telefon. Żadna drużyna nie uniknęła pomyłki w powtarzanym haśle.

    Zmagania gimnazjalistów obserwowało jury, w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich klas oraz nauczycielka matematyki, Helena Grochowska. Rywalizacja między klasami była bardzo wyrównana. Końcowe wyniki różniły się zaledwie kilkoma punktami. Zwyciężyła klasa pierwsza. Jednak nie to było najważniejsze. Istotą spotkania była możliwość obserwacji i osobistego doświadczenia trudności, z jakimi na co dzień spotykają się ludzie z różnymi dysfunkcjami, uwrażliwienia na problemy osób niepełnosprawnych.

                                                                                                              Agnieszka Gryniewicz

     

  • 13.04.2015

    Moduł Pedagog szkolny: Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych został zmodyfikowany

  • A wszystko to przez Zuźkę, czyli dlaczego spacerowaliśmy po Olecku z pudłami na głowach…

    A wszystko to  przez Zuźkę, czyli dlaczego  spacerowaliśmy po Olecku z pudłami na głowach…

    Weszła pewnego razu do biblioteki i oznajmiła głosem nieznoszącym sprzeciwu:
    - Proszę Pani, musimy wziąć udział w tym konkursie. Na pewno wygramy i pojedziemy do Warszawy!
     Była przy tym tak przekonująca i  z taką nonszalancją mówiła  o warunkach udziału w nim,
    że na moment udzielił mi się jej nastrój.  Na ten czas zgłupiałam i pomyślałam, że faktycznie
    - trzeba tylko  gdzieś tam się  zgłosić, spakować manatki i witaj stolico! Gdy oprzytomniałam,  poprosiłam o najważniejsze szczegóły: kto organizuje i co trzeba zrobić. Usłyszałam:
    - Oj tam, pewnie nic, czego byśmy nie potrafili! I  byśmy mogli innym jeszcze udowodnić, że uczniowie z małego wiejskiego gimnazjum w Kijewie też wiele potrafią! Jesteśmy pomysłowi, odważni i nie boimy się krytyki.  Nie boimy się konkurencji  z innych większych szkół, nawet w całej Polsce. Prawda? Uda się, tylko trzeba  zgłosić 20 osób i potem oni napiszą,  co trzeba zrobić. No i byśmy pojechali do Warszawy!
    A ja? Pomyślałam  - O mój Boże, jakie to wszystko dla tej szalonej dziewczyny  proste
    i oczywiste! Nie, nie  - nie wchodzę w to! 

    Następne myśli  były  jak wyrzut sumienia. Hello , kobieto, co ty  tutaj robisz? Może czas już zabrać swoje zabawki i wybrać się na zasłużoną emeryturkę? A przecież uwielbiasz takie wyzwania i kręci Cię  to tak samo jak ją  w  tej chwili (Zuźkę).  I jeszcze tyle możemy się razem nauczyć. No, a   przede wszystkim naprawdę super by było, gdyby te dzieciaki mogły pojechać za darmochę na wakacje…

    OK. Zbieramy grupę, zgłaszamy udział, czekamy na zadania. Nagroda naprawdę super -  50 najlepszych grup wyjedzie w czasie wakacji  na 10 dni do Warszawy, zapewniają noclegi, wyżywienie i inne atrakcje. No, no warto ! I to jak!
    Zadanie I. Należy zorganizować flash moba nt. Codziennej higieny.
    O nie!  A cóż to?! Zaglądamy do Internetu. Internet, kochany Internet, szukamy informacji
     i inspiracji – powoli rodzą się różne pomysły. Trzeba się na coś zdecydować, bo termin nagli.  Jest!  14 marca br. ruszamy  do Olecka.  Z  ogromna tremą kręcimy  w centrum miasta  pierwszego (nie słyszałam o innych) flash moba. Naszym celem jest zaskoczyć, rozśmieszyć
    i uświadomić przypadkowo mijanym osobom bardzo ważną codzienną czynność – dbałość
    o higienę osobistą.
    No i  pierwsze zadanie - filmik pt: Najważniejsza to: CODZIENNA HIGIENA OSOBISTA mamy za sobą. Wrzucamy na youtube.
    Serdecznie dziękujemy osobom, które spotykaliśmy i były tak po prostu  miłe, serdeczne
    i uśmiechnięte. Zupełnie niezamierzenie, super bohaterką naszego filmiku stała się  spotkana przez nas pani Halina Omilian. Bardzo, bardzo jej dziękujemy za pouczający wykład. Cieszą nas również słowa uznania pani,  która wystąpiła na końcu, niestety nie udało nam się jej „zidentyfikować”.
    W chwili obecnej zakończyliśmy  również pracę przy zadaniu II, które  też wymagało  nie lada ruszenia główką i nie tylko! Nie tracąc nadziei na wygraną, z niecierpliwością  czekamy na zadanie III.
    Oj! Zuzia, Zuźka na pewno nie żałuję ani jednej chwili spędzonej z Wami  podczas realizacji  zadań (choć było różnie – jak w życiu).  Żałuję natomiast mocno tego, że tak bardzo, bardzo wyniki naszej pracy zależą od, brzydko to nazywając,  żebraniny o głosy…

    Jak nam wyszło? Prosimy obejrzeć (https://youtu.be/kB6KLDUzCIQ)  – tam się również dowiecie,  co znaczy tytuł niniejszego felietonu i w jaki sposób możecie nam pomóc
    w zdobyciu upragnionego wyjazdu do Warszawy.
     

    Serdecznie dziękuję za współpracę nauczycielom: Agnieszce Gryniewicz (foto) i Adamowi Dziubińskiemu (foto video).

    Grażyna Dzienisiewicz – koordynator grupy RossPewniakiKijewiaki – RPK

    Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie

     

     

     

  • Uczniowie naszego gimnazjum rozkręcili się na wiedzę i umiejętności

    Pierwsze koty za płoty! W środę, 18 marca 2015 r. w naszej szkole odbyła się I edycja szkolnego turnieju „Rozkręcamy się na wiedzę i umiejętności”. Pomysłodawcą była pani Aneta Makowska, która do współpracy zaprosiła panią Grażynę Dzienisiewicz, pana Adama Dziubińskiego i panią Sylwię Dudanowicz. W przygotowania zostali zaangażowani prawie wszyscy nauczyciele, którzy opracowali pytania i wystąpili w roli ekspertów.

    W turnieju wzięły udział wszystkie klasy. Każdą z nich reprezentowały cztery zespoły: zespół humanistyczny, matematyczno-przyrodniczy, językowy i sportowy. Uczniowie mieli okazję zweryfikować zdobytą na lekcjach wiedzę i umiejętności w ośmiu kategoriach: język polski, historia/wos, matematyka, przedmioty przyrodnicze, język angielski, język rosyjski, sport i rekreacja oraz niespodzianka.

    Pod każdą z kategorii kryły się pytania z wiedzy teoretycznej oraz zadania praktyczne. Tylko łut szczęścia decydował o tym, jaką kategorię wylosują przedstawiciele  klas. Losowanie kategorii odbywało się na specjalnie w tym celu zaprojektowanym i skonstruowanym przez pana Adama Dziubińskiego „kole wiedzy”. Uczniowie dzielnie radzili sobie z krzyżowym ogniem pytań naszych ekspertów. W miarę upływu czasu emocje rosły, a rywalizacja stawała się coraz bardziej zacięta. Pani Grażyna Dzienisiewicz,  prowadząca turniej, zapewniła wszystkim dużą dawkę dobrej zabawy.

    Tytuł „Mistrza wiedzy i umiejętności” I edycji turnieju powędrował do klasy IIA, która zdobyła największą liczbę punktów. Pani dyrektor uroczyście pogratulowała i  wręczyła zwycięskiej klasie nagrodę główną – tort.

    Ekspertom dziękujemy za przygotowanie pytań. Wszystkim uczniom gratulujemy podjęcia wyzwania i zapraszamy do wspólnej zabawy już za rok, w kolejnej edycji turnieju.

                                                                                                            

    Aneta Makowska

  • Wizyta Kuratora Oświaty w Olecku

    Wizyta Kuratora Oświaty w Olecku

    Serdecznie zapraszamy Rodziców, Nauczycieli, Uczniów i wszystkie osoby, którym bliskie są sprawy oświaty na spotkanie z Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty, panią Grażyną Przasnyską.

    Spotkanie pod hasłem "Gminna oświata w trosce o rozwój każdego ucznia" odbędzie się w poniedziałek 9 marca 2015 r. o godz. 16.00  w sali kina Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku "Mazury Garbate".

    Porozmawiajmy w jak najszerszym gronie o istotnych sprawach dotyczących lokalnej oświaty.

     

  • NOC W BUDZIE

    NOC W BUDZIE

    UCZNIOWIE GIMNAZJUM W KIJEWIE PROTESTUJĄ PRZECIW …NUDZIE

    13 stycznia 2015 r. (wtorek)
    Sandra (przewodnicząca SU) chodzi po klasach i ogłasza zapisy na jakąś tam imprezę szkolną.
    Nie słucham, nie interesują mnie imprezy w szkole. W szkole, to ja wolę przykładnie przesiedzieć parę godzin w ławce, nie rzucając się w oczy nikomu, a już szczególnie nauczycielom. Zawsze czegoś chcą, wymagają, oczekują, są zawiedzeni, itd., itp.! Wracam do domu i mam święty spokój… nie,  w domu też coś ode mnie chcą, oczekują, wymagają, są zawiedzeni… Włączam komputer (tu się odstresuję), jak się dogadam z siostrą (najczęściej siłą). Na fejsie klikam znajomym setki łapek – głównie tak mogę się z nimi porozumieć, okazać swoją sympatię. Klikam wszystkim pozytywy, chociaż tak naprawdę niektórych nie lubię,  a niektórych dobrze nie znam. Co prawda uczymy się w tej samej „budzie”, a nawet klasie, ale jakoś tak nie było okazji pogadać…

    14 stycznia 2015 r. (środa)
     Biblionetka rozdaje kartki –zgody rodziców na udział w imprezie. Nie biorę, nie interesuje mnie impreza w budzie…

    15 stycznia 2015 r. (czwartek)
    Pół szkoły nie mówi o niczym innym. Wyczuwam podniecenie w słowach: to już jutro! Do diabła, co to ma być, czym się oni tak ekscytują? Podsłuchuję. Mówią o jakiejś nocy w szkole. Waham się, ale idę po kartkę. Czytam: 16-17 stycznia 2015 r. NOC W BUDZIE – PRZECIW NUDZIE! Program zapowiada się całkiem, całkiem… Może skorzystać, odpocząć od starych i siostrzyczki?

    16-17 stycznia 2015 r. (piątek - sobota)
    Zostaję po lekcjach wraz z 26 innymi uczestnikami. Dzielimy się na trzy grupy i urządzamy się
    w  swoich pokojach  (klasach). W kwaterunku pomaga nam Dyrka. Idziemy coś zjeść (zupa, kanapki, do wyboru kisiel i budyń). W kuchni, z dziewczynami „szefuje” siostra Barbórka. Spotkanie organizacyjne prowadzi Biblionetka . Ustalamy główne zasady spotkania w trzech obszarach: bezpieczeństwa, relacji między sobą i  relacji z samym sobą. Omawia program, dzieli obowiązki , ustala osoby odpowiedzialne. Dyrka bardzo miło się z nami żegna, życzy wszystkim niezapomnianych wrażeń, obiecuje przywieźć świeże bułeczki na śniadanie! Nie wierzę, ani słowa o tym, że mamy być grzeczni, odpowiedzialni, itp. Chyba, tak po prostu ufa nam, że nic złego się nie stanie, że nie zniszczymy sprzętu, nie podpalimy ani nie rozwalimy szkoły. Odważna!
    Dalej impreza przebiega wg .planu: w wesoły, swobodny nastrój wprowadzają nas zabawy integracyjne , maraton filmowy przygotowany przez  Ustinję  zaczynamy  od komedii, dalej dyskoteka, następnie oglądamy horror. Parę minut przed północą Biblionetka opowiada nam legendę o kobiecie, która nawiedza nasza szkołę, by opowiedzieć historię śmierci swojej rodziny. O 24.00 niewielkimi grupkami wyruszamy w teren – Królowa Nauk wskazuje nam kierunek . Naszym zadaniem jest odgadnąć w jakich okolicznościach zmarli najbliżsi kobiety. Wrażenia niesamowite – spotykamy duchy, wisielca, zakrwawione ubrania, kości, itp. Wszystkim szczęśliwie udaje się dotrzeć do celu – spotykamy się przy ognisku. Każdy z przejęciem opowiada o swoich przeżyciach, pijemy ciepłą herbatę i pieczemy kiełbaski. Wracamy do szkoły, nie chcemy oglądać filmu przygodowego – chcemy następny horror! Przed 5.00 cisza nocna, każdy ma być w swoim pokoju. Niechętnie się rozstajemy… praktycznie nikt nie śpi. Gadamy, gadamy… o wszystkim, szkoda czasu na sen! Wstajemy przed ósmą –Biblionetka zaprasza na gimnastykę. Rześkie powietrze i energiczne ćwiczenia znów wprowadzają nas w dobry nastrój. Śniadanie, sprzątanie, uściski pożegnania i do domu …spać!!! W domu otwieram komputer, co nowego na fejsie?   Nie wiem.  Zasypiam… i  wcale nie żałuję! Budzę się i z radością rozmyślam o tym, co się wydarzyło. 

    18 stycznia 2015 r. (niedziela)
    Fajnie, jutro  do szkoły.

    19 stycznia 2015 r. (poniedziałek)
    O razu idę do biblioteki.  Pytam, czy  będzie jeszcze taka impreza w szkole. Słyszę: Tak, jeśli Wy – uczniowie tak zdecydujecie.  Yes! Idę pogadać z innymi… wszyscy , z którymi gadam chcą powtórki
    i serdecznie dziękują  Pani Dyrektor: Teresie Sulimie oraz opiekunom: Grażynie Dzienisiewicz (bibliotekarka, opiekun SU), Helenie Grochowskiej (nauczycielka matematyki), Justynie Jeleniewicz (nauczycielka j. rosyjskiego), Barbarze Zdanewicz (nauczycielka religii) -  za to, co już niestety za nami!

    Uczestnik imprezy szkolnej NOC W BUDZIE – PRZECIW NUDZIE! zorganizowanej przez SU Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie

     

     

     

  • Konkurs wiedzy o Rosji

    Konkurs wiedzy o Rosji

    15 stycznia 2015 roku po raz kolejny w Gimnazjum w Kijewie odbył się turniej wiedzy o Rosji pod nazwą "Rosja znana i nieznana", organizowany przez rusycystkę - Justynę Jeleniewicz. Do konkursu przystąpić mogli wszyscy chętni uczniowie klas I-III gimnazjum w Kijewie. Zgłosiła się niemal połowa szkoły. Formą konkursu był test pytań zamkniętych w języku polskim na temat Rosji, jej kultury, tradycji. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań kulturą i historią rosyjską oraz popularyzowanie wiedzy o Rosji wśród młodych ludzi uczących się tego języka.
    Najlepszą znajomością Rosji wykazała się i tym samym zajęła pierwsze miejsce Tatiana Janowicz, uczennica kl. II A. Drugie miejsce przypadło Sylwii Gajdek, uczennicy kl. I A. Karol Surażyński z kl. II A zajął trzecie miejsce.
    Laureatom wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

    Justyna Jeleniewicz

     

  • ŚWIĘTA I NOWY ROK W ROSJI

    ŚWIĘTA I NOWY ROK W ROSJI

    Święta Bożego Narodzenia już za nami, natomiast w Rosji Boże Narodzenie – zgodnie z kalendarzem juliańskim, według którego żyje rosyjski Kościół prawosławny – obchodzone jest 7 stycznia.

    Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna „Soczelnik”, czyli wieczerza wigilijna. Na stole obowiązkowo powinno być 12 postnych dań. Tradycyjnie są to kasze, grzyby, sałatki warzywne, kompot, ciasta i pierniki. Na wigilijnym stole znajduje się także prosfora (poświęcony chleb ofiarny) i obowiązkowo kutia, którą przygotowuje się z ziaren pszenicy, miodu, kaszy, maku lub orzechów. Głównym daniem dnia świątecznego jest gęś z jabłkami. 

    Ciekawostką jest to, iż w Rosji, Nowy Rok obchodzony jest tak uroczyście jak w Polsce Wigilia. To właśnie w ten dzień do domowników przychodzi Dziadek Mróz i zostawia prezenty pod choinką. Jedną z tradycji związanych z nadejściem Nowego Roku jest pieczenie pierożków  z niespodzianką. Oprócz zwykłych pierożków są też słodkie, słone i z monetą.

    Justyna Jeleniewicz

  • Prośba o wypełnienie ankiety

    Prośba o wypełnienie ankiety

    Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Fundacją Dzieci Niczyje zaprasza pracowników szkół oraz przedszkoli do wypełnienia ankiety na temat polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówkach. Badanie realizowane jest w ramach rządowego programu na lata 2014-2016 "Bezpieczna i Przyjazna Szkoła".

    Dla każdej z grup uczestników przygotowana została oddzielna wersja ankiety.

    Ankieta dostępna jest pod linkiem:
    http://fdn.pl/zapraszamy-pracownikow-szkol-i-przedszkoli-do-udzialu-w-ankiecie-0

     

  • I miejsce Karola Surażyńskiego w konkursie wiedzy o HIV/AIDS

    I miejsce Karola Surażyńskiego w konkursie wiedzy o HIV/AIDS

    Rozstrzygnięcie XIII Powiatowego Konkursu Wiedzy HIV/AIDS "Nie daj szansy AIDS"

               Uczniowie szkół gimnazjalnych już po raz trzynasty wzięli udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS „Nie Daj Szansy AIDS”. Jego głównym celem było poszerzanie wiedzy z zakresu problematyki HIV i AIDS oraz kształtowanie właściwych postaw wobec osób zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS.

            Finał konkursu odbył się 4 grudnia w Zespole Szkół w Olecku. Do rywalizacji stanęło 22 uczniów z 8 szkół gimnazjalnych powiatu oleckiego, w tym trzech przedstawicieli naszego gimnazjum: Karol Surażyński, Wiktoria Kamińska i Konrad Jankowski. Pierwsze miejsce, tym samym tytuł laureata zdobył Karol Surażyński, uczeń II klasy naszego gimnazjum, który wykazał się największą wiedzą na temat HIV/AIDS. Wiktoria Kamińska, uczennica II klasy zdobyła wyróżnienie.

    Do konkursu uczniów przygotowywała nauczycielka bilogii i chemii - Aneta Makowska. Zwycięzcom  serdecznie gratulujemy!

    Aneta Makowska

    Więcej informacji: http://www.bip.visacom.pl/psse_olecko/

  • WRÓŻBITKA GLAFIRA W GIMNAZJUM W KIJEWIE

    WRÓŻBITKA GLAFIRA W GIMNAZJUM W KIJEWIE

    Na specjalne zaproszenie przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, Sandry Arciszewskiej, oraz Sylwii Jarmołowicz do Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie w przeddzień Andrzejek przybyła nieznana jeszcze w naszej okolicy, ale już  słynna wróżbitka i jasnowidzka Glafira.

    Na spotkaniu wykazała, że posiada szczególny dar wnikania w umysły i podświadomość ludzi. Potrafi przy pomocy magicznej, czarodziejskiej kuli  odgadnąć najskrytsze marzenia  oraz  często zapomniane i skrywane pragnienia zupełnie  „nieznanych sobie osób”. Początkowo tylko najbardziej odważni zgodzili się na udział w seansie i spełnienie marzeń wybranych losowo osób, a  były  one najprzeróżniejsze, m.in. tańce, masaż karku, skroni, jedzenie wspólne słonych paluszków, noszenie na rękach, makijaż, prawienie komplementów, pocałunki w nosek i policzki, test prawdy itp.  Z  każdą nową przepowiednią, zaciekawienie rosło, a  chętnych  do wypełniania poleceń – przepowiedni kuli  przybywało. Niestety w najbardziej kulminacyjnym momencie, czarodziejska kula rozkazała wróżbitce  Glafirze  zakończyć seans po, którym  każdy uczeń i pracownik szkoły otrzymał ciasteczko z  indywidualną wróżbą. Jasnowidzka  została jeszcze chwilę  z nami, by wszystkim chętnym indywidualnie przepowiedzieć przyszłość. Zainteresowanie było ogromne. Można było również powróżyć z kart i kości.

    Impreza zakończyła się dyskoteką. W tańcu,  przy dźwiękach  ulubionych przebojów, uczestnicy  wymieniali się swoimi  wrażeniami  z przepowiedni i  spotkania z Glafirą. I choć wszystkie wróżby potraktowali z przymrużeniem oka, mieli jednak malutką nadzieję, że te najfajniejsze się spełnią.

    Grażyna Dzienisiewicz

  • Turniej klasy pierwszej Teatr – świat widza i aktora

    Turniej klasy pierwszej Teatr – świat widza i aktora

                Już po raz kolejny w Gimnazjum w Kijewie odbył się turniej sprawdzający znajomość pojęć i terminów związanych ze starożytnym teatrem greckim. Niewątpliwie cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród pierwszoklasistów, którzy w bardzo licznym składzie stawili czoło przygotowanym przez polonistkę - Sylwię Dudanowicz - konkurencjom. Uczniowie, w formie zabawy i rywalizacji, utrwalali oraz zweryfikowali zdobyte na lekcjach wiadomości.              

              Najwięcej śmiechu i zabawy przysporzyła zawodnikom, jury i kibicom prezentacja stroju starożytnego aktora greckiego. Panowie, przebrani za kobiety, na własnych nogach przekonali się, jak to jest występować na koturnach przyodziani w piękne, własnoręcznie wykonane chitiony. Nie obyło się także bez konkurencji na czas. Przyporządkowanie  terminom odpowiednich wyjaśnień, ułożenie puzzli ukazujących teatr antyczny i współczesny, ułożenie dziesięciu pytań do  konkursu wiedzy z tej kategorii to dla naszych gimnazjalistów pestka.

    Jak się okazało, dużym wyzwaniem dla pierwszaków było odczytanie fragmentu dramatu Sofoklesa Antygona tak, aby w interpretacji głosowej monologu w szczególny sposób wyeksponować wylosowane uczucie. Zawodnicy, przy dużym aplauzie jury, rewelacyjnie poradzili sobie i z tym zadaniem. Na koniec poszczególne grupy zaprezentowały stworzony podczas turnieju afisz informujący o premierze spektaklu teatralnego pt. Kopciuszek.

             Wszyscy dobrze się bawili. Było mnóstwo śmiechu i zabawy. Bez jakichkolwiek wątpliwości można stwierdzić, że taki sposób sprawdzania wiedzy jest niezwykle przyjemny zarówno dla uczniów, jak i nauczyciela. Gorąco polecam.

    Sylwia Dudanowicz

     

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Kijewie
    Kijewo 29, 19-404 Wieliczki
  • +48 (87) 523 04 60

Galeria zdjęć