Dyrektorzy
Szkół i Placówek,
Nauczyciele, Pedagodzy,
Rodzice i Uczniowie,
Przedstawiciele organów prowadzących szkoły
województwa warmińsko-mazurskiego
Za parę dni zabrzmi pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym 2016/2017. Na Warmii i Mazurach naukę rozpocznie około 190 tys. uczniów w niemalże 2 tysiącach szkół i placówek. Staniemy wszyscy przed nowymi zadaniami, podejmiemy trudne wyzwania. Życzę środowiskom szkolnym i oświatowym realizacji wszystkich planów i satysfakcji z pracy.
Państwo Nauczyciele, Dyrektorzy,
wkraczamy w rok przygotowań do zmian systemowych w polskiej oświacie. Zmiany, które nas czekają, przeprowadzane są z myślą o dobrej szkole i uczniu. Już we wrześniu pojawią się projekty ustaw i aktów wykonawczych, które zostaną poddane konsultacjom społecznym. Zachęcam Państwa do włączenia się do tej dyskusji.
Życzę Państwu dużo radości i satysfakcji z pracy z dziećmi i młodzieżą. Niech uda się Państwu osiągnąć stawiane sobie cele. Życzę wszystkim społecznościom szkolnym dobrego przygotowania się do kolejnego roku szkolnego w nowym ustroju szkolnym.
Drodzy Uczniowie,
wracacie do szkół po wakacjach z nadziejami i własnymi planami. Życzę Wam, abyście na koniec roku mogli powiedzieć â wszystko się udało. Życzę Wam dużo wytrwałości i chęci do nauki. Bądźcie odważni i dociekliwi. Rozwijajcie swoje zainteresowania i pasje. Niech nie przerażają Was niepowodzenia. Pamiętajcie, ze zawsze możecie liczyć na swoich nauczycieli i pedagogów. Szczególnie ciepłe słowa kieruję do uczniów klas I oraz tych, którzy rozpoczną naukę w nowych środowiskach. Życzę Wam dobrego startu, poczucia bezpieczeństwa i szybkiej integracji z kolegami z klasy.
Drodzy Uczniowie,
dzień 1 września to szczególna data w kalendarzu roku szkolnego. Wyznacza jego początek, ale też przywołuje pamięć o wybuchu II wojny światowej. Pamiętajcie o tych, którzy w walce o wolną Polską, poświęcili życie. Życzę Wam, abyście zawsze umieli dokonywać właściwych wyborów oraz potrafili znaleźć w życiu wzorce do naśladowania.
Państwo Rodzice,
życzę Państwu satysfakcji płynącej z osiągnięć dzieci oraz realizacji pokładanych nich nadziei. Niech szkoła Państwa dzieci będzie miejscem, w którym zawsze jesteście serdecznie witani, wysłuchani i możecie oczekiwać na fachową pomoc i życzliwość.
Państwo przedstawiciele organów prowadzących szkoły, stowarzyszeń, instytucji wspierających szkoły,
bez Państwa udziału i angażowania się w życie szkół niemożliwy jest ich rozwój. Dziękuję za dotychczasową Państwa aktywność w tym zakresie oraz proszę o dalsze wspieranie placówek edukacyjnych. Życzę, by udało się Państwu zrealizować wszystkie zaplanowane na nowy rok przedsięwzięcia oświatowe.
Z poważeniem
Krzysztof Marek Nowacki
Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty
Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera akcję dożywania dzieci w polskich szkołach. Temu właśnie służy program Fundacji „Być Bardziej”, która do 20 września br. czeka na zgłoszenia na rok szkolny 2016/2017.
O stypendium obiadowe mogą ubiegać się rodziny, których miesięczny dochód netto nie przekracza 800 złotych na jednego członka rodziny. Aby zgłosić swój udział należy przesłać wniosek dostępny na stronie internetowej pod adresem: dzwoneknaobiad.pl
O przyznaniu stypendium decyduje kolejność zgłoszeń. Do tej pory w ramach akcji wspartych zostało już prawie 500 uczniów.
Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przy współpracy Kuratoriów Oświaty i władz wojewódzkich.
Więcej informacji na temat inicjatywy „Dzwonek na obiad” znajduje się na stronie internetowej programu.
Szanowni Państwo,
zwracamy się z prośbą o poinformowanie Państwa słuchaczy o Regionalnym Konkursie Grantowym "Równać Szanse".
Program ten adresowany jest do organizacji pozarządowych (fundacji, stowarzyszeń, ochotniczych straży pożarnych), gminnych bibliotek i domów kultury działających w miejscowościach do 20 tys mieszkańców z woj. podlaskiego (a także warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego). Dotacje na półroczne działania dla młodzieży i z młodzieżą wynoszą 8.500 zł. termin składania wniosków upływa 25 października 2016.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronach www.stopa.org.pl i www.rownacszanse.pl.
Będziemy niezmiernie wdzięczni za pomoc w dotarciu do potencjalnych wnioskodawców. W załączeniu przesyłamy krótką informację o konkursie, szerszy opis programu oraz logotyp programu.
Z wyrazami szacunku,
Iwona Olkowicz
Paweł Wilk
Członkowie zarządu Ełckiego Stowarzyszenia Aktywnych STOPA
Stypendia szkolne - pomoc materialna dla uczniów o charakterze socjalnym
Wnioski o stypendium szkolne dla uczniów można składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 września 2016 r. W przypadku kolegiów nauczycielskich języków obcych, pracowników służb społecznych wniosek o stypendium szkolne należy złożyć w terminie do dnia 15 października 2016 r.
Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Olecku Plac Wolności 3, pokój nr 12, I piętro, w godzinach 7.30 – 15.30.
Pomoc w zakresie wypełniania wniosku oraz informacje dotyczące uzyskania stypendium szkolnego udzielane są w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Olecku, Plac Wolności 1, pokój nr 11, I piętro, tel. 87 620 10 74 – Monika Chmielewska - Sujata.
Wnioski o stypendium szkolne można składać na zaproponowanym druku, który jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Olecku www.olecko.pl i w formie papierowej w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Olecku oraz w gminnych szkołach.
Pomoc materialna o charakterze socjalnym przysługuje:
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń zamieszkały na terenie Gminy Olecko i znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne nie mają uprawnień do stypendium szkolnego.
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być przyznane na wniosek:
Wnioskodawcy zobowiązani są przedstawić informacje o wszystkich dochodach uzyskanych w miesiącu poprzedzającym termin złożenia wniosku.
Kryteria dochodowe uprawniające do stypendium szkolnego:
Ponadto przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości - 288 zł.
W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej rodziną są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Miesięczny dochód i jego dokumentowanie
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub – w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania.
Do wniosku o stypendium szkolne należy dołączyć:
1. W przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia/słuchacza, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia albo oświadczenia o wysokości dochodów, przedkłada się zaświadczenie albo oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej z uwzględnieniem wysokości dochodu na osobę w rodzinie.
lub
ZASIŁEK SZKOLNY
Uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego może być przyznany zasiłek szkolny.
Wniosek o zasiłek szkolny można złożyć w terminie dwóch miesięcy od daty wystąpienia zdarzenia losowego.
Podstawa prawna:
Henryk Sienkiewicz, Wicedyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, zaprasza na konferencje sierpniowo-wrześniowe w roku szkolnym 2016/2017.
Więcej informacji na stronie W-M ODN:
http://olecko.wmodn.olsztyn.pl/wp-content/uploads/2016/06/konferencje_metodyczne_2016_Olecko.pdf
Warszawa, 24 sierpnia 2016 roku
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy Oświaty
Już za kilka dni rozpoczniemy nowy rok szkolny 2016/2017. Znów w ławkach zasiądą uczniowie, usłyszymy szkolny dzwonek, nauczyciele, dyrektorzy szkół, pracownicy oświaty wrócą do swoich zajęć. Przed Państwem – jak co roku – czas wytężonej pracy. Życzę, aby przyniosła ona wiele satysfakcji.
Wśród najważniejszych decyzji porządkujących system edukacji, które będą realizowane od nowego roku szkolnego 2016/2017 wymienić można m.in.: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidację sprawdzianu dla szóstoklasistów, możliwość niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych, usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych czy ujednolicenie terminów organizacji roku szkolnego.
Dodatkowo od 1 września br. zlikwidowany został obowiązek realizacji tzw. „godzin karcianych” w dotychczasowej formule. Po zmianie oferta zajęć dodatkowych będzie lepiej dostosowana do faktycznych potrzeb uczniów. Jednocześnie nauczyciele nie będą już dodatkowo rejestrowali i wskazywali tych godzin w prowadzonej szkolnej dokumentacji. Działania te mają na celu ograniczenie biurokracji w szkole i rejestrowanie tylko tych zajęć, które wprost wynikają z przepisów prawa oświatowego.
Ponadto, uelastyczniono zależności pomiędzy osiąganiem efektów kształcenia, a sztywnym wymiarem godzin przeznaczonych na realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Należy bowiem pamiętać, że zdarzają się różne sytuacje losowe, które powodują, że nie zawsze jest możliwa realizacja - przez danego nauczyciela - wszystkich godzin lekcyjnych, co wcale nie oznacza w konsekwencji braku zrealizowana programu nauczania. Dyrektorzy nie będą więc musieli odnosić się do braku ścisłej i sztywnej korelacji pomiędzy sumą godzin danego przedmiotu a liczbą wynikającą z ramowego planu nauczania.
Ufam i wierzę, że każdy dyrektor szkoły uczyni wszystko, aby ewentualna nieobecność nauczyciela /nie rzutowała na płynność i efektywność procesu kształcenia ucznia. Ważne jest bowiem, aby uczniowie kończący dany etap edukacyjny, opanowali wiadomości i umiejętności ustalone w podstawie programowej.
W trosce o stworzenie jak najlepszych warunków dla dzieci sześcioletnich, podjęłam działania zmierzające do wzmocnienia finansowego od stycznia 2017 r. organizacji wychowania przedszkolnego dzieci sześcioletnich. Planuję znaczny wzrost kwot przekazywanych z budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na wsparcie wychowania przedszkolnego dzieci sześcioletnich.
Pod koniec czerwca br. podczas konferencji podsumowującej Ogólnopolską Debatę o Edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” w Toruniu wskazałam kierunki zmian w edukacji. Poinformowałam o propozycjach i sugestiach, które były wynikiem wielu spotkań z przedstawicielami oświaty, w tym w szczególności: nauczycielami, uczniami, rodzicami, samorządowcami, związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi i wieloma innymi osobami zainteresowanymi tematami edukacyjnymi. Przedstawiłam wnioski, które stały się punktem wyjścia do planowanych rozwiązań. Nadszedł czas przełożenia planów na konkretne działania.
W Ministerstwie Edukacji Narodowej dobiegają końca prace nad projektowaniem szczegółowych rozwiązań dotyczących zmian w systemie oświaty. Ich celem jest odbudowa właściwych warunków do pełnego rozwoju dzieci i młodzieży w polskich szkołach. Chcemy, aby w połowie września projekty zostały przekazane do konsultacji społecznych. Także na tym etapie liczę na Państwa uwagi, które mogą wpłynąć na kształt nowego ustroju szkolnego.
Równolegle będziemy pracowali nad podstawą programową wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego – dla uczniów szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych – liceum ogólnokształcącego, branżowej szkoły pierwszego i drugiego stopnia i technikum. Z podstawą programową powiązane są ramowe plany nauczania - i tu planujemy zmiany, które będą dobre dla dzieci i młodzieży, a Państwu pomogą w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Tu również będziemy oczekiwać sugestii z Państwa strony.
Pierwszy etap zmian, to przede wszystkim rozpoczęcie od 1 września 2017 r. wdrażania nowej struktury szkół. Planowane rozwiązania w tym zakresie zakładają działania bezpieczne dla organizacji roku szkolnego 2017/2018 chroniące warunki nauki uczniów i pracy nauczycieli.
Od 1 września 2017 r. z mocy prawa, sześcioletnie szkoły podstawowe przekształcą się w ośmioletnie szkoły podstawowe, rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów, uruchomione zostaną pierwsze klasy szkoły branżowej I stopnia. Projektowane rozwiązania ustawowe przewidują dogodne dla organów prowadzących możliwości dostosowania do nowej struktury szkół. Plan wdrożenia nowego ustroju szkolnego zakłada także stabilne rozwiązania przejściowe, wspomagające i usprawniające proces przekształceń. Przewiduje się na przykład funkcjonowanie ośmioletniej szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi do czasu ich wygaszenia. Może ona powstać z połączenia odrębnych szkół lub na bazie obecnie działającego zespołu, a także w wyniku przekształcenia samodzielnego gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową. Gminy i powiaty zaplanują i wdrożą niezbędną korektę sieci szkolnej na podstawie jednej uchwały. Większość przekształceń niesamorządowych szkół publicznych nie będzie wymagała składania wniosków o zmianę wcześniej uzyskanego zezwolenia lub uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty czy zgody jednostki samorządu terytorialnego na przekształcenie szkoły.
Przeprowadzenie szkół przez proces przekształceń powierzone zostanie doświadczonej oświatowej kadrze kierowniczej. Dlatego w tym okresie, z mocy prawa, szkołami zarządzać będą dotychczasowi dyrektorzy. W przypadku zakończenia kadencji przed końcem okresu przejściowego, samorządy będą mogły przedłużyć powierzenie tej funkcji obecnemu dyrektorowi.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach aktualnie funkcjonujących, od 1 września 2017 r. z urzędu staną się nauczycielami szkół tworzonych w ramach nowego systemu. Oznacza to, że np. nauczyciele gimnazjum, które zostanie przekształcone w ośmioletnią szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi, z urzędu staną się nauczycielami szkoły podstawowej.
Doceniając Państwa odpowiedzialność i zaangażowanie w pracę wychowawczą i dydaktyczną, dostrzegam potrzebę godniejszego za nią wynagrodzenia, podjęłam działania zmierzające do budowy nowych rozwiązań finansowych w zakresie kształtowania płac nauczycielskich. Chcę, aby były one adekwatne do współczesnych warunków ekonomiczno-społecznych, a zarazem motywujące do doskonalenia warsztatu pracy na rzecz podnoszenia jakości kształcenia i wychowania w szkole. Planuję wypracowanie nowych rozwiązań przy bliskiej współpracy z nauczycielskimi związkami zawodowymi oraz przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.
Nowy rok szkolny 2016/2017 to nowe wyzwania i pierwszy etap istotnych zmian w systemie edukacji. Najważniejsze z nich przewidziane są na rok szkolny 2017/2018.
Wierzę, że planowane działania w istotny sposób przełożą się na poprawę warunków kształcenia w polskiej szkole. Życząc udanego nowego roku szkolnego, pełnego satysfakcji z pracy z uczniami, zachęcam do aktywnego włączenia się do prac nad ostatecznymi rozwiązaniami dotyczącymi polskiej edukacji.
Anna Zalewska
Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.
– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.
List_Prezydenta_RP_Narodowe_Czytanie.pdf
Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowany został formularz zgłoszeniowy. Uczestnictwo zgłaszać mogą szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zorganizować czytanie „Quo vadis” w swoich miejscowościach.
Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dzięki temu „Quo vadis” będzie można przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoli to także wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 10 godzin powieść Prusa czytali znani aktorzy. W całej Polsce „Lalkę” przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.
„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.
część humanistyczna | część matematyczno-przyrodnicza | język obcy nowożytny |
19 kwietnia 2017 r. (środa) | 20 kwietnia 2017 r. (czwartek) | 21 kwietnia 2017 r. (piątek) |
|
|
|
Szanowni Nauczyciele!!!
Serdecznie zapraszam na posiedzenie rady pedagogicznej, które odbędzie się 29 sierpnia 2016 roku o godzinie 15:00.
Teresa Sulima, dyrektor
UWAGA!
Zainteresowanym uczniom przypominamy o terminie i godzinach egzaminów poprawkowych:
24 czerwca 2016 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Pani dyrektor, Teresa Sulima, podsumowała osiągnięcia uczniów. Podziękowała nauczycielom za trud wkładany w wychowanie i nauczanie, rodzicom za współpracę ze szkołą, a uczniom za postępy w nauce oraz za ogromne zaangażowanie w działalność na rzecz szkoły i reprezentowanie jej na zewnątrz. Zgodnie z Regulaminem przyznawania stypendium motywacyjnego za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe dla uczniów Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie za bardzo wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, aktywność społeczną i wysokie osiągnięcia sportowe na szczeblu powiatu, gminy, szkoły zostali nagrodzeni:
Zakończenie roku szkolnego nieodzownie łączy się z pożegnaniem trzecioklasistów, którzy na początku zatańczyli do muzyki poloneza zmiksowanego z techno, podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły wymyślonymi przez siebie wierszykami oraz wręczyli pamiątkowe świece. W ramach części artystycznej zaśpiewali piosenkę podsumowującą ich trzyletni pobyt w murach naszego gimnazjum na melodię piosenki ABBY "Mamma mia".
Następnie uczniowie klasy drugiej skierowali kilka ciepłych słów do tegorocznych absolwentów, przypominając etapy powstawania idealnego ucznia na wzór przepisu kucharskiego, życząc sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnymi i wręczając drobne upominki.
Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie,
Już za kilka chwil opustoszeją mury Waszych szkół i pełni nowej wiedzy oraz doświadczeń rozpoczniecie upragnione wakacje.
Lato wyzwala wiele radości i energii. To okres, w którym Wasze prawo do wypoczynku i czasu wolnego, gwarantowane przez Konwencję o prawach dziecka, jest realizowane w sposób szczególny. Spędzacie więcej niż zazwyczaj czasu poza domem, dłużej pozostajecie bez opieki dorosłych.
Świetnie, prawda? Zgadzam się, to znakomita lekcja samodzielności, pod warunkiem jednak, że wszelkie wakacyjne aktywności będziecie podejmować odpowiedzialnie.
Beztroskie lato to wyjątkowy przywilej młodości. Przeżyjcie je wraz z bliskimi i przyjaciółmi, tymi na których możecie liczyć. Przewidujcie niebezpieczeństwa, podejmujcie wyłącznie mądre decyzje, nie dajcie się ponieść emocjom. Zaspakajajcie dziecięcą ciekawość, ale bez zbędnego ryzyka. Aktywnie uczestniczcie w życiu kulturalnym, artystycznym czy sportowym to również jedno z Waszych niezbywalnych praw. Korzystając z uroków wakacyjnej zabawy, nie zapominajcie o poszanowaniu praw innych osób kolegów, rodziców, opiekunów.
W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka "Odwaga ratuje życie" (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.
Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!
Najserdeczniej pozdrawiam
Wasz Rzecznik
Marek Michalak
17 czerwca 2016 roku był dla trzecioklasistów Gimnazjum w Kijewie wyjątkowym piątkiem.Tego dnia postanowili z hukiem rozstać się ze szkołą i podczas wspólnej zabawy pożegnać się z koleżankami, kolegami i nauczycielami. Dlatego zorganizowali bal gimnazjalny, na który zaprosili rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów klasy drugiej. Udekorowali szkolny hol, przygotowali wyśmienity poczęstunek, dziewczęta wystroiły się w balowe sukienki, chłopcy włożyli koszule i garnitury - wszystko, by doniośle świętować tę chwilę. We wspomnianych przygotowaniach gimnazjalistom pomagały wychowawczynie: Danuta Adamska i Agnieszka Gryniewicz oraz pani dyrektor - Teresa Sulima.
Uczestnicy balu zebrali się o godzinie 18 na placu przed szkołą, by uroczyście rozpocząć imprezę. Uczniowie Karolina Mróz i Rafał Oleszczuk przywitali zebranych i zaprosili do obejrzenia tańca trzecioklasistów słowami: "Poloneza czas zacząć!". Mimo tradycyjnej zapowiedzi nie był to wcale tradycyjny polonez. Uczniowie przygotowali układ taneczny do remixu poloneza z muzyką techno. W związku z tym poza krokiem poloneza uczniowie zaprezentowali grupowy układ z wymyślonymi przez siebie figurami. Takie połączenie fantastycznie wykonane przez uczniów z doskonałą synchronizacją wywarło niesamowite wrażenie na oglądających.
Po tej części artystycznej wszyscy udali się do sal, by poczęstować się przygotowanymi przez uczniów i ich rodziców smakołykami. A już za chwilę uczniowie i nauczyciele wirowali w rytm muzyki na parkiecie. Nie zabrakło dobrej zabawy, szalonego tańca, obowiązkowego "pociągu" i wzruszającej piosenki "Ostatni raz z moją klasą" - granej wielokrotnie jako dyżurny "taniec-przytulaniec". Jednak najbardziej zapisał się w pamięci moment, kiedy wszyscy uczniowie - trzecio- i drugoklasiści - jeszcze raz zatańczyli remix poloneza. Nieistotne były kroki, liczyła się wspólna zabawa. A zabawa była naprawdę udana i trwała niemal do białego rana.
Agnieszka Gryniewicz
13 czerwca już po raz piętnasty w naszym gimnazjum odbyła się Olimpiada Szkolna. Jak co roku wzięli w niej udział uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie oraz zaproszeni uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach wraz z opiekunem.
Celem Olimpiady Szkolnej była przede wszystkim integracja młodzieży ze szkoły podstawowej i gimnazjum, a także promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.
Młodzież rywalizowała ze sobą w sportowej atmosferze, przestrzegając zasad fair-play. Uczniowie Szkoły Podstawowej nawiązali równorzędną rywalizację z młodzieżą gimnazjalną, potwierdzając ją licznymi zwyciestwami. Dobór konkurencji jak co roku uwzględniał wiek, płeć i siłę uczestników.
Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali: sędzia główny Pan Adam Dziubiński oraz Pan Tomasz Jurewicz, Panie Agnieszka Gryniewicz i Grażyna Dzienisiewicz.
Program XV Olimpiady Szkolnej obejmował:
Około godziny 14 nastąpiło uroczyste zakończenie olimpiady. Pani dyrektor rozdała zwycięzcom dyplomy i wręczyła nagrody.
Ranking:
TOR PRZESZKÓD
dziewczęta
1. Martyna Medycka (Gimnazjum w Kijewie)
2. Wiktoria Murzyn (Gimnazjum w Kijewie)
3. Katarzyna Anuszkiewicz (Gimnazjum w Kijewie)
chłopcy
1. Damian Hołubowicz (Gimnazjum w Kijewie)
2. Jakub Murzyn (Gimnazjum w Kijewie)
3. Maciej Sławiński (Gimnazjum w Kijewie)
RZUT PIŁKĄ DO CELU
szkoła podstawowa
1. Karolina Szusta
2. Daria Zaręba
3. Aleksandra Karniłowicz
gimnazjum
1. Zuzanna Truchel
2. Mirosław Sokalski
3. Kacper Aniszkiewicz
ŻONGLERKA
dziewczęta
1. Sylwia Gajdek (Gimnazjum w Kijewie)
2. Zuzanna Węgrzyn (Gimnazjum w Kijewie)
3. Julia Barszczewska (Szkoła Podstawowa w Gąskach)
chłopcy
1. Damian Zaręba (Gimnazjum w Kijewie)
2. Sebastian Zaręba (Szkoła Podstawowa w Gąskach)
3. Cezary Karniłowicz (Gimnazjum w Kijewie)
STRONGWOMAN
STRONGMAN KAT. do 65 kg.
STRONGMAN KAT. powyżej 65 kg
SIATKÓWKA PLAŻOWA
chłopcy
drużyna „Grom Kijewo”
dziewczęta
drużyna „Paciaciaki”
PIŁKA NOŻNA
Chłopcy
Szkoła Podstawowa w Gąskach
Dziewczęta
Szkoła Podstawowa w Gąskach
WYBIJANKA
chłopcy
klasa III B (Gimnazjum w Kijewie)
dziewczęta
klasa IIA (Gimnazjum w Kijewie)
Adam Dziubiński
W dniu 3 czerwca 2016 roku o godzinie 8.30 uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Olsztynka i Olsztyna. W Olsztynku zwiedzali Muzeum Multimedialne i skansen, gdzie wzięli udział w warsztatach. W teatrze lalek w Olsztynie obejrzeli spektakl pt. "Psiakość".
Organizatorką wycieczki była pani Helena Grochowska, a wraz z nią opiekę nad uczniami sprawowała pani Justyna Dobrzyń.
Czerwcowy piątek upłynął w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie pod znakiem Dnia Języków Obcych. Uroczyste obchody tego dnia miały na celu przybliżenie wszystkim języka i kultury angielskiej i rosyjskiej.
Już na wstępie prowadzący zaproponowali wszystkim uczniom, aby dzisiejszego dnia używać zwrotów grzecznościowych tylko w języku angielskim i rosyjskim, po czym z naszego gimnazjum wyruszył Express Lingwistyczny do stacji Wielka Brytania i Rosja. Ogromną uwagę przyciągnęły uczennice klasy 1B przebrane w tradycyjne rosyjskie stroje ludowe z kokosznikami na głowach, które zademonstrowały zgromadzonej publiczności rytuał rosyjskiego picia herbaty. „Gospodyni” postawiła na stole samowar, po czym wraz ze swymi koleżankami rozkoszowała się aromatyczną herbatą, smakiem domowych konfitur i słodkich ciastek. Niecodzienną uroczystość uświetnił również uczeń klasy 1B – Rafał Gajdek, który swoim występem potwierdził tylko, iż rosyjskie pieśni urzekają swoim pięknem i zaśpiewał utwór o wieczorach podmoskiewskich. W ramach bogatego programu obchodów Dnia Języków Obcych w naszej szkole obejrzeliśmy również rosyjski taniec ludowy „Kazaczok” w wykonaniu naszych uczniów oraz inscenizację bajki Juliana Tuwima „Rzepka” w języku rosyjskim. Na zakończenie zgromadzeni uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję degustacji tradycyjnych rosyjskich bułeczek – watruszek – w akompaniamencie piosenki „Biełyje rozy”.
Przygotowanie Dnia Języków Obcych sprawiło wiele radości zarówno uczniom jak i nauczycielom. Magdalena Antkiewicz i Justyna Dobrzyń – nauczycielki języków obcych – dołożyły wszelkich starań, aby impreza była ciekawa i oryginalna.
JUSTYNA DOBRZYŃ
9 czerwca 2016 roku I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku zaprosiło uczniów naszego gimnazjum do Teatru AGT na spektakl pt. "Cień". Autorką scenariusza oraz współreżyserką sztuki była uczennica klasy pierwszej I LO. Wraz z opiekunem, Zbigniewem Stefanowskim, zaprezentowali komedię, opowiadającą perypetie bardzo zaangażowanej w swoją pracę laborantki. Kobieta naukowiec, w wyniku niepowodzenia eksperymentu, powołała do życia swój własny cień, który przybrał postać mężczyzny. Młody chłopak, będący zupełnym przeciwieństwem laborantki, przewrócił jej życie do góry nogami.
Uczniowie klas I i II, którzy obejrzeli spektakl, byli zachwyceni zarówno grą aktorską swoich nieco starszych kolegów, jak i treścią sztuki.
W spektaklu wystąpili: Emilia Tokajuk, Paweł Charmuszko, Cezary Sadowski, Sandra Świerzbin, Marcin Domoradzki, Izabela Szukieć, Adrianna Rowińska, Szymon Kowalewski, Agata Julia Prosińska.
Reżyseria: Agata Julia Prosińska i Zbigniew Stefanowski.
Światło i dźwięk: Łukasz Nowak
W piątek, 20 maja, odbyły się wybory do Oleckiej Rady Młodzieżowej. Również uczniowie naszej szkoły oddali swoje głosy. Przedstawicielką Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie w składzie Oleckiej Rady Młodzieżowej została Katarzyna Anuszkiewicz, uczennica klasy drugiej. Jej kadencja potrwa do 2018 roku. Życzymy Kasi dobrych pomysłów oraz wielu merytorycznych i demokratycznych dyskusji.
Pierwsza sesja Oleckiej Rady Młodzieżowej odbędzie się 16 czerwca 2016 r. o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Olecku, Plac Wolności 3.
Laureaci szkoły nagrodzeni w konkursach organizowanych przez Powiat Olecki w ramach projektu Program dla zdrowia, pogody ducha i długich lat życia mieszkańców powiatu oleckiego realizowanego z Programu Operacyjnego PL13: Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu dofinansowanym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz z budżetu państwa.
Konkurs Stres zagrożeniem dla mojego zdrowia
3 miejsce - Sylwia Gajdek
4 miejsce- Magdalena Zabłocka
Konkurs Stop uzależnieniom, przemocy, dyskryminacji
1 miejsce - Katarzyna Anuszkiewicz
4 miejsce - Rafał Gajdek
5 miejsce - Jakub Murzyn
Konkurs Poruszam się bezpiecznie po drodze
5 miejsce - Jakub Wróblewski
Konkursy Przedmiotowe Kuratorium Oświaty w Olsztynie
W XIV Powiatowym Konkursie Wiedzy o AIDS w szkolnych eliminacjach wzięli udział uczniowie z klas: IA, IIA, IIIA. Opiekunem konkursu była pani Aneta Makowska.
Wiktoria Kamińska i Karol Surażyński z klasy IIIA oraz Hubert Aniszkiewicz z klasy IA
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Powiatowym Quizie Wiedzy o Tytoniu, organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olecku. Nagrodę główną wylosowała Elwira Gudanowska.
W ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. W dniach 16-27 listopada 2015 r. w myśl hasła „Równość – od słów do czynów”. Za udział w konkursie plastycznym wyróżnienia otrzymali:
Kacper Aniszkiewicz,
Wiktoria Dąbrowska,
Maja Truchel.
Linki:
http://www.powiat.olecko.pl/galeria-142-xiii_powiatowe_targi_edukacyjne.html
http://www.powiat.olecko.pl/galeria-132-wreczenie_nagrod_dla_laureatow_konkursow.html
http://www.sp1.olecko.edu.pl/obcy2016.html
Dnia 12 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Olecku odbył się IV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Obcojęzycznej. Celem konkursu jest popularyzacja poezji obcojęzycznej poprzez stworzenie uczniom możliwości zaprezentowania umiejętności językowych i artystycznych. Uczestnicy byli podzieleni na 2 grupy konkursowe: uczniowie klas V - VI szkół podstawowych oraz uczniowie klas I gimnazjów.
Komisja w składzie: Zbigniew Bogdan, Katarzyna Kaczor, Anna Chmielewska, Wioletta Janczenia i Ewa Omilian przyznała miejsca I, II, III i wyróżnienia w kategoriach II miejsce - Maciej Sławiński (Gimnazjum Kijewo).
Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Gratka dla nastolatka". Finał odbył się w sali kina "Mazur" w dniu 1 maja 2016 r. o godz. 12:00.
http://www.przystanek.pl/wydarzenia/20_gratka,page,1.html